szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lázár János alapítványának agrárcége hetven százalékkal megtolta az előző évi nyereségét, a másfél milliárdot közelíti az aszályos évben elért eredményük.

Látványosan hasít a mezőhegyesi Ménesbirtok, pedig pár évvel ezelőtt még komoly veszteséggel működött az alapítványi cég. Tavaly annak ellenére, hogy sok mezőgazdasági vállalkozás a szakadék szélére került a katasztrofális aszály és az energiaárak, növényvédőszerek, műtrágya drágulása miatt, pazar eredményt produkált, a tavalyelőtti 864 millió forint adózott eredményt 2022-ben 1,4 milliárdra tornázta fel. 2019-ben megvásárolták a francia tulajdonostól a vetőmagüzemet, ez a cég is megduplázta a nyereségét, igaz, ez esetükben annyit jelent, hogy a 24 millió forintos eredményt kétszerezték meg. A konszolidált beszámolójukban így majdnem egymilliárd forint nyereséget könyveltek el.

A 10 ezer hektár egybefüggő területen gazdálkodó Ménesbirtok még 2016-ban került az államhoz, 2 milliárd forintért vásárolták meg a magántulajdonostól. Az elmúlt években a vetőmagüzem megvásárlására, az öntözés fejlesztésére kapott tízmilliárdokon túl is folyt a pénz a céghez, amely tavaly májusban papírforma szerint is a Jövő Nemzedék Földje Alapítványhoz került, amelynek elnöke Lázár János, az Építésügyi és Közlekedési Minisztérium minisztere. Lázár 2018-tól már biztosként is felügyelte a birtokot, amelyet a 2016-os visszaállamosításkor összevontak az egyébként addig önállóan működő Állami Ménes Kft.-vel.

Így az alapítványi agrárcég profilja, a jelentős szántóföldi növénytermesztés, vetőmagtermesztés mellett a tejtermelés és a lótenyésztés is. A gazdaságban 62 kancát, 11 mént, és nagyjából ezer tehenet tartanak, a beszámoló nem tér ki a tejtermelés eredményeire. Pedig akár dicsekedhetnének is vele, hiszen 2018-ban 2,2 milliárd forintból új istálló is épült, fejőházzal, fejőrobotokkal, vízággyal. A cég nem végezhette el maradéktalanul a munkáját, évek óta folyik egy per, 165 millió forintot követel a Ménesbirtok, egyelőre nem zárult le az eljárás.

Az alapítványi cég magához vonta a helyi mezőgazdasági szakképzést is, 2021 szeptemberében itt avatták az iskola épületét Csányi Sándorral együtt, és ekkora derült ki a már beharangozott Jövő Nemzedék Földje Alapítvány kuratóriumának pazar névsora. Az alapítványi gazdasági társaság jegyzett tőkéje már 46 milliárd forintra rúg, saját tőkéje pedig 53 milliárd forint. Tavaly ősszel készült el egy szintén 8,5 milliárd forint közpénzből megtámogatott öntözőrendszer, emellett a térség vízkészletét biztosító rendszerét is felturbózták 22 milliárd forintból.

Mezőhegyes mindemellett többnyire az infrastrukturális beruházásaival hívja fel magára a figyelmet, az iskola megépítésén túl tornacsarnokot is építenek, valamint több turisztikai beruházás is folyik, legutóbb a Nónius Hotel elhúzódó felújításáról írtunk. Ezekhez a beruházásokhoz is jelentős állami támogatás érkezett, azon túl, hogy lényegében minden itt elköltött fillér forrása közpénz. A társaság az Államkincstáron keresztül is kap támogatást, tavalyelőtt 1,1 milliárd forint, 2022-ben félmilliárd forint folyt be különböző jogcímeken a társasághoz. Az idei első negyedévben 1,2 milliárd forintot utalt az állam, ebből 634 milliárd forintot kárenyhítés címen, 246 milliót zöldítésre, 113 milliót állattartó telep fejlesztésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!