szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő – már ha az uniós jogi keretek engedik – többek között törvénnyel kötelezné a jelentős piaci részesedéssel rendelkező cégeket arra, hogy tartsanak fenn ügyfélszolgálatot Magyarországon.

Törvényt módosítana a Fidesz-frakció a Booking-ügy miatt – írja a Magyar Nemzet. Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő szerint ugyan mostanra már a hazai vállalkozások 98-99 százaléka megkapta a korábban elmaradt díjakat a szállásközvetítő multitól, bár azt is hozzátette, hogy augusztus elején a Booking még több tízmilliárd forinttal tartozott a magyarországi vállalkozásoknak.

Elkezdett fizetni a Booking.com, de a magyar hatóságokat ez már vélhetően nem állítja le

„Előre nem látható technikai problémák" miatt néhányan még nem kapták meg a jussukat - állította a hvg.hu-nak a Booking.com. A magyar hatóságok azonban már elkezdtek vizsgálódni, a Fidesz politikusa pedig még azt sem zárja ki, hogy ha nem oldódik meg a probléma, akár a nyári szünetben összehívhatnák emiatt a parlament illetékes bizottságát.

„A frakción belül, valamint a különböző szervezetekkel is elkezdtünk egyeztetni arról, hogy milyen jogszabály módosításokra lehet szükség ahhoz, hogy ilyen eset a jövőben ne fordulhasson elő, nem csak a Booking.com-nál, hanem máshol sem” – mondta Szatmáry. Vizsgálják például, hogy az európai uniós jogi keretek között lehet-e szabályozni azt, hogy jelentős piaci részesedéssel rendelkező cégek tartsanak fenn ügyfélszolgálatot Magyarországon. Problémaként említette, hogy az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) egyoldalú kikötéseket tartalmaztak, amiktől a vállalkozók nem tudtak eltérni.

Vizsgálják továbbá, hogy legyen olyan állami szerv, ami az ilyen nagy cégek Általános Szerződési Feltételeit validálja, és a hazai vállalkozók érdekeit felvállalva azt mondja, hogy torzító hatású feltételeket nem lehet megfogalmazni – tette hozzá a Fidesz politikusa. Mint mondta, azt is górcső alá veszik, hogy létrehozhatnak-e a szálláshely-közvetítőknek az utazási irodákhoz hasonlóan egy kártalanítási alapot, ahová a vállalkozók a kárigényeikkel fordulhatnak.

Az ügy kirobbanását követően már harcias közleményt adott ki a Fidesz-frakció, később pedig a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálódni kezdett és razziát is tartottak a Bookingnál.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!