Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A rekord 100 milliárd dollár, de a 2023-as év után várhatóan még ennél is többet fizetnek majd az olajcégek.
Várhatóan még a tavalyi rekordot is megdöntő osztalékot fizet a világ öt legnagyobb olajcége (BP, Shell, Chevron, ExxonMobil, TotalEnergies) – jósolja az Energiagazdasági és Pénzügyi Kutatóintézet (Institute for Energy Economics and Financial Analysis, IEEFA).
A 2022-es naptári év után összesen 104 milliárd dollárt fizettek ki osztalékok és részvényvisszavásárlások formájában. Abban az évben az olajcégek bődületes nyereségekre tettek szert: az olajárak magasak voltak, az orosz-ukrán háború és az uniós szankciók következményeképp pedig Európában az energiaárak az egekbe szöktek.
Bár az árak 2023-ban normalizálódtak, visszatértek a háború előtti szintekre, az eddigi osztalékfizetési döntések, részvényvisszavásárlási manőverek alapján az IEEFA-nál úgy kalkulálnak, a 2023-ra vonatkozó kifizetések magasabbak lesznek, mint a 2022-esek.
Összehasonlításképpen: 100+ milliárd dollár nagyjából az éves magyar központi költségvetés kiadási főösszegével egyenlő.
Nem meglepő módon a környezetvédőket, illetve a zöld politikusokat felháborítják ezek a vaskos osztalékok - emlékeztet cikkében a Guardian. Miközben a globális felmelegedés egyre nagyobb problémákat okoz, a nagy olajcégek nem saját környezetterhelésük mérséklésére költenek, hanem osztalékokat fizetnek. Részben – vélhetően – azért, hogy a busás kifizetésekkel tereljék el a befektetők figyelmét a vállalatok ellen fokozódó közfelháborodásról.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.