szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha 50 százalékos cukoradót vetnének ki globálisan az édesített italokra, akkor 1400 milliárd dolláros bevételhez juthatnának a kormányok egy fél évszázad alatt.

„Az államoknak egyre több pénzét emészti föl, hogy a túlságosan nagy cukorfogyasztás egészségügyi következményeit felszámolják. A cukoradó lehetővé tenné, hogy finanszírozzák a kórházakat, az egészségügyi hálózatot és a megelőző programokat” – mondta Fokvárosban a polgármester, aki vendégül látta az Egészséges Városok csúcstalálkozóját.

Geordin Hill-Lewis elmesélte, hogy a dél-afrikai városnak óriási gondot okoz az egészségügyi hálózat fenntartása, és azt jelentős részben a diabétesz, a túlsúly, illetve a magas vérnyomás miatt veszik igénybe, ezek pedig szorosan összefüggnek a cukros italok fogyasztásával.

Fokváros egy szegény részében, ahol a lakosság édes életről álmodik cukros italokkal, vizsgálat folyt erről, és ennek következtében 11 százalékos egészségügyi adót vetettek ki a cukros italokra hat évvel ezelőtt Dél-Afrikában, és az eredmények szinte azonnal meg is látszottak: „29 százalékos volt a csökkenés a cukros italok forgalmában, és még ennél is nagyobb a legszegényebb családok esetében, ahol minden cent számít” – mondta a Vital Strategies nonprofit szervezet szakértője a The Guardian tudósítójának Fokvárosban. Hozzátette: „A vásárlás csökkenése miatt jelentősen mérséklődött a kalóriabevitel is a szervezetbe: átlagosan 51 százalékkal.”

Nagy-Britanniában 2018 óta él az adó a cukros italokra, és az eredmény szembeötlő, különösen a fogorvosoknál: 12 százalékkal csökkent a foghúzások száma a gyermekeknél. Már 108 államban alkalmaznak valamiféle cukoradót, de ez még kevés, mert nem szünteti meg a káros egészségügyi következményeket: túlsúly, diabétesz, magas vérnyomás, sztrók stb.

A WHO a múlt év végén közzétett egy jelentést, amely szerint a cukoradóval az a legnagyobb probléma, hogy a legtöbb helyen az alternatívát is megadóztatják: a palackos víz is drága!

Ráadásul a WHO jelentéséből kiderül, hogy sok olyan magas cukortartalmú terméket nem adóztatnak meg, mint például az instant kávé vagy tea.

A cukoróriások keményen lobbiznak az adó ellen

Dél-Afrikában a kormány eredetileg 20 százalékos cukoradót akart kivetni, de a cukros italokat előállító cégek elérték, hogy az csak 11 százalék legyen. Ezzel pedig az a baj, hogy mértéke csak a legszegényebb rétegek számára elrettentő hatású.

Nagy-Britanniában az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egészségügyi miniszter kénytelen volt mentegetőzni, mondván: igaz ugyan, hogy a férje a British Sugar főnöke, de ez nem jelent érdekkonfliktust. Az infláció miatt a kormányok amúgy is óvakodnak az adóemeléstől a fogyasztási cikkek esetében, hiszen azt a termelők egyből áthárítják a vásárlókra.

Shu Wen Ng, a University of North Carolina táplálkozástudományi professzora elmondta a The Guardian tudósítójának, hogy milyen hasznos lehet az egészséget károsító ételek és italok megadóztatása: „Seattle-ben a cukros italokra kivetett adóból utalványokat tudtak osztogatni a lakosságnak a koronavírus-járvány idején, hogy egészséges élelmiszereket vásároljanak. Ily módon a szegényebb családok élelmiszer-fogyasztási szokásait egészségesebb irányba tudták terelni. Philadelphiában, ahol már 2017 óta adóztatják a cukros italokat, az ebből befolyó pénzt felvilágosító kampányokra fordítják, melyek elsősorban a négy év alatti gyerekek egészséges táplálkozását tűzték ki célul.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!