szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Részletes tájékoztatást küldtek az ügyletről a spanyol hatóságoknak, miután a spanyol kormány Orbán Viktort és Oroszországot sejtette meg a háttérben, és közölte, hogy lehetőségei szerint blokkolni fogja az adásvételt.

Részletes tájékoztatást nyújtott be a Ganz-MaVag Europe Zrt. a spanyol hatóságoknak a vonatgyártó Talgo részvényeire tett ajánlat részleteiről a közvetlen külföldi befektetések (FDI) jóváhagyására vonatkozó szabályok szerint, és megerősítette, hogy teljes mértékben nyitott a konstruktív és transzparens szakmai párbeszédre.

Mindez azért hír, mert március elején a spanyol közlekedési miniszter kijelentette: a spanyol kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy elutasítsa a vonatgyárra vonatkozó magyar felvásárlási ajánlatot, mivel sejtésük szerint az üzlet mögött orosz befektetők állnak, vagy maga a magyar állam van a háttérben.

Az Orbán-kormány 6750 euróval sunnyogott be a nagy spanyol vonatbizniszbe

A magyar állam szűk 7 ezer euróért szerzett 45 százalékos tulajdonrészt a spanyol Talgo vonatgyártó felvásárlására létrehozott projektcégben, de ennél minden bizonnyal nagyobb szerepet vállalna, mert a projektcég felügyelőbizottságába beült a Nemzeti Tőkeholding egyik igazgatója.

A Ganz-MaVag a most megküldött tájékoztatásban kiemelte, hogy az európai partnerségben rejlő ipari és kereskedelmi együttműködés mindkét fél számára kivételes előnyökkel járna. A Talgo spanyol tőzsdei vállalatként tovább erősödhet Európában és a keleti piacokon, a MaVag pedig tovább fejlesztheti a magyarországi kötött pályás közlekedést. Azt írták, a végleges ajánlati tájékoztatót a tervek szerint a magyar konzorcium a következő hetekben nyújtja be.

Bacsa György, a Ganz-MaVag Europe Zrt. igazgatósági elnöke a közlemény szerint hangsúlyozta, hogy a kötött pályás közlekedés fejlesztése összeurópai érdek, a fenntartható közlekedési formák elterjedéséhez pedig nemzetközi együttműködésre van szükség. „Éppen ezért készen állunk mindenben támogatni a spanyol hatóságok munkáját: a kérdéseikre adott gyors, transzparens és szakszerű válaszainkkal is kifejezzük, hogy nyitottak vagyunk a konstruktív párbeszédre a mielőbbi sikeres partnerség érdekében. Meggyőződésem, hogy a Talgóval tervezett stratégiai együttműködésünk mindkét fél számára előnyökkel járhat; a Talgo pedig vezető európai cégcsoportként erősödhet tovább mind a hagyományos piacain, mind az új – például keleti piacokon” – fogalmazott az igazgatóság elnöke, aki megerősítette azt is, hogy a magyar konzorcium ajánlattevőként vállalja, hogy a Talgót spanyol tőzsdei cégként segíti tovább stratégiája megvalósításában.

A Ganz-MaVag Europe Zrt. március 7-én jelentette be a spanyol tőzsdefelügyeletnek (CNMV), hogy önkéntes vételi ajánlatot tesz a szupervonatokat gyártó spanyol Talgo összes részvényére. A magyar konzorcium hangsúlyossá tette, hogy a stratégiai együttműködéssel egy új, vezető iparági szereplőt szeretne létrehozni az európai vasúti ágazatban. A két vállalat együttes erővel képes lesz megfelelni a kelet-közép-európai vasúti mobilitás fenntarthatósági és fejlesztési kihívásainak. Az ajánlattételt követően a Talgo igazgatótanácsa tőzsdei közleményében erősítette meg, hogy a részvényesek szempontjából kedvezőnek ítéli meg a magyar cég ajánlatát – emlékeztetett a közlemény.

A spanyol társaság felvásárlásának ügye azért is fontos, mert rávilágít az idehaza gond nélkül működő magántőkelapos trükközések nemzetközi korlátaira:

A Talgo-ügy megmutatja, hogy külföldön már nem lehet simán trükközni a magántőkealapokkal

Itthon minden további nélkül elrejtőzhetnek a milliárdosok, de nemzetközi ügyleteknél már valahogy igazolniuk kellene, hogy nem jelentenek biztonsági kockázatot. Ez nem történt meg, ezért tenne keresztbe Madrid az Orbán-kormánynak a Talgo felvásárlásánál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!