Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közben egy hétfői sajtótájékoztatón elárulta, hogy berendelte a vállalat vezetőjét, és „következményekkel” fenyegette meg az üzletláncot.
Tényleg elmérgesedett a viszony a magyar kormány és a SPAR között, előbbi ugyanis a szimpla üzengetés után most már pert fontolgat utóbbi ellen – írja „megbízható forrásokra” hivatkozva a Világgazdaság.
A lap szerint a kormány rágalmazás miatt helyezte kilátásba, hogy bíróság elé viszi a boltláncot; vélhetően az osztrák anyacéget fogják jogi úton megtámadni, nem pedig a SPAR Magyarországot, mivel az anyacég tulajdonosa, egyben vezérigazgatója, Hans Reisch volt az, aki szokatlanul éles és támadó nyilatkozatot tett március közepén a magyar kormányzatról. Reisch arról beszélt a Die Pressében, hogy az Orbán-kormány nyomást gyakorol rájuk, adjanak a magyar államnak – egyes híresztelések szerint egyenesen Orbán családjának – részesedést a cégben.
A jó hírnév megsértése miatt a felperes többek közt követelheti a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását és a további jogsértő kijelentések megtételétől való tartózkodást, tehát azt, hogy ne tegyen közzé az alperes jó hírnevet sértő valótlan vagy elferdített tényállítást a jövőben. Az is követelhető, hogy saját költségen adjanak ún. elégtételt, azaz hozzanak nyilvánosságra megfelelő mértékű publicitással (általában az eredeti kijelentések platformjaihoz igazodva) egy nyilatkozatot, amelyben egyértelművé teszik, hogy mi és miért volt jogsértő a korábbi kijelentéseikben. Ezen felül papíron sérelemdíj és okozott károk esetén kártérítés is követelhető.
Hangsúlyozni kell viszont, hogy a pereskedés körülményeiről egyelőre nagyon keveset tudni. Ismeretlenek a lehetséges felperesi és alperesi pozícióban lévők, nem tudni pontosan, melyik állam bírósága előtt és joga alapján folyna ilyen eljárás, és az sem nyilvánvaló, mi lenne a per tárgya. Mindenesetre az előbbiekben részletezett szituáció még így hipotetikusan is teljesen abszurdnak mondható, és első blikkre sokkal inkább tűnik kissé sértődött gazdaság- és külpolitikai kommunikációs harcnak. Emlékeztetőül érdemes talán felidézni a Ryanair vezérigazgatója és a magyar kormány között korábban lezajlott szócsatákat, amelyek a nyilvánosság tudatos használatával elsősorban belpolitikai hatással bírtak.
Mindeközben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is beszélt a SPAR-ról egy hétfői sajtótájékoztatón. Nagy az eseményen Magyarország új versenyképességi stratégiáját mutatta be, de kérdésekre válaszolva az üzletlánccal való összefeszülésről is nyilatkozott, az Index tudósítása szerint a következőket: „(…) foglalkoztam a SPAR kérdéskörével. Korábban már elmondtam: elítélem a vállalat kijelentéseit, amik következményekkel fognak járni”. Aztán azt mondta,
múlt héten behívtam a SPAR vezetőjét, és elmondtam neki, hogy minden kijelentésnek következménye van, és haladéktalanul támassza alá, amit mondott. Kikérjük magunknak ezt a hangnemet. Fáradjanak ide, és mondják el, mire alapozzák ezeket a kijelentéseket, amiknek következményei lesznek.
Konkrétumokról a tudósítás szerint azonban nem beszélt, szerinte „önmagában következménye van annak, hogy nagy veszteséggel működnek. Nincs döntés még arról, hogy megvásárolnák, Lázár Jánostól eddig csak javaslatként hangozott el.”
A kormány és a SPAR összefeszülésében előbbi részéről eddig Lázár János volt a fő hangadó, de a Nemzetgazdasági Minisztérium és a kormányközeli Nézőpont Intézet is reagált. A Jobbik alelnöke pedig közölte, hogy feljelentést tesz, miután egy osztrák élelmiszeripari szaklap cikke szerint Orbán Viktor egyik rokonának kért részesedést a SPAR magyarországi leányvállalatában. Az adok-kapokról nemrég egy podcastot is rögzítettünk, amely itt hallgatható meg:
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.