szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Átlagosan közel 20 százalékkal nőtt a magánegészségügyi szolgáltatók árbevétele tavaly – miközben amúgy a magas infláció mellett a reálbér csökkent és a lakossági fogyasztás összességében visszaesett.

Tavaly átlagosan 19 százalékkal növekedett a magánegészségügyi szolgáltató cégek árbevétele, míg a medián (közép) érték 14,4 százalék volt. A legnagyobb TritonLife árbevétele 17 milliárd forintról 35 milliárdra nőtt, ezzel megelőzte a Medicovert, amelyé 22 milliárdról 28-ra.

Bár két nagy szolgáltató még nem tette közzé a beszámolóját, a harminc legnagyobb szereplő 170 milliárd forintos érbevételt ért el tavaly – összesítette a cégek számait a Portfolio.hu. Csak két cégnek csökkent az árbevétele.

Négy év alatt 2,5-szeresre nőtt a legnagyobb privát cégek piaca.

Az árbevétel szintek alapján a mezőny kezd szétszakadni: az első három szolgáltató – a TritonLife, a Medicover és a Budai Egészségközpont – stabil növekedést képes felmutatni és biztosították maguknak az elsőséget. A negyedik és ötödik helyen lévő cégek – a Doktor24 és az Affidea – elakadtak a növekedésben. Előbbi működését a külföldi tulajdonosok kiválása, valamint az így elinduló tulajdonosi szerkezetátalakulás sem segítette.

Mészáros Lőrinc magánegészségügyi céget alapított

A Superhuman Center Kft. jól mutat majd a portfólióban Mészáros szintén friss szerzeménye, egy exkluzív budai fogászati központ mellett.

Ugyanígy a lista középmezőnye is kezd szétszakadni: az organikus módon látványosan növekvő Swiss Medical vezeti ezt a csoportot és ide sorolhatóak a még 3-4 milliárd forintos árbevételt elérő szolgáltatók. Ettől a körtől kezd leszakadni az Emineo, amely egyike volt azoknak a cégeknek tavaly, amelyek árbevétel-csökkenést szenvedtek el.

A magánegészségügyi szolgáltatók legalábbis stabil üzleti teljesítménye annyiban meglepő, hogy 2023 amúgy pocsék év volt, a gazdaság zsugorodott, az Európa-bajnok infláció mellett a lakosság vásárlóereje visszaesett, a reálbér csökkent – alapesetben mindebből a magánegészségügynek rosszul kellett volna kijönnie. Vélhetően azért nem ez történt, mert közben az állami egészségügyi szolgáltatás színvonala folyamatosan zuhan, illetve sok esetben egyre nehezebb egyáltalán ellátáshoz jutni az állami rendszerben. Ami nyilván még nehéz időkben is fokozza a keresletet a magánegészségügyi szolgáltatások iránt.

Tovább nyúltak a kórházi várólisták, térdprotézisre átlagosan másfél évet kell várni

Tavaly áprilisban 40 ezren vártak tervezett műtétre, idén 7 ezerrel többen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!