szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik utas felvette az ijesztő jelenetet.

Június 22-én reggel villámcsapás érte a Wizz Air egyik Londonba tartó járatát, amit az egyik utas telefonjával rögzített, a felvételt pedig a Légiközlekedés – Repülés – PlaneSpotting Facebook-csoportban osztotta meg. A videóhoz fűzött kommentje szerint, a W62201-es járat Airbus A321-271NX repülőgépe. Az utasok nem sérültek meg, a gép gond nélkül tudta folytatni az útját.

“Az az érdekes, hogy a fény és egy kicsi hanghatás volt csak, a repülő zavartalanul folytatta az útját. Előttünk egy utas végighorkolta az utat, fel se riadt erre. Szóval egy kis döcögés volt, semmi más!”

A felvétel a sűrű zivatarfelhőt mutatja be, amin a repülőgép áthalad, majd a dörgés közben látszik, ahogy egy villám telibe kapja a gépet. A villám valószínűleg a gép orrába csapott be, és az elektromos töltés egy része a szárnyakon lépett ki. A lassított felvételen jól látható, ahogy a villám több ponton is áthalad a gépen.

Kevesen gondolnák, de a villámcsapás nem tartozik a légi közlekedésre veszélyes tényezők közé. Míg a földön végzetes lehet, a repülőgépen ülve az utasok sokszor észre sem veszik. A repülőgépek ugyanis Faraday-kalitkaként működnek: az alumíniumból és más vezető fémötvözetekből készült géptörzs elvezeti az elektromos töltést, megvédve az utasokat.

A repülőgépek érzékeny műszerei és berendezései is védve vannak a túlfeszültség ellen, így a villámcsapás nem okozhat károkat bennük sem. Statisztikák szerint egy átlagos repülőgépbe évente egy-két alkalommal csap bele a villám, de emiatt nem jellemzőek a légi incidensek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!