szerző:
Mészáros Márton
Tetszett a cikk?

Az MNB szerint a bankoknak alkalmazkodniuk kellene a Revoluthoz hasonló fintechalkalmazások gyakorlatához, és ingyenessé kellene tenniük a lakossági tranzakciók többségét.

A lakossági elektronikus pénzforgalom költségei 265 milliárd forintot tettek ki 2023-ban, azaz ennyit költöttünk saját, a számlánkon található pénzünk használatára. Ez 11 százalékkal több, mint az előző évi adat, a bankoknak így 25 milliárd forint többletbevétele származott az elektronikus pénzforgalomból – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss elemzéséből.

A jegybank számításai szerint a bankok bevételeinek 26 százaléka a számlavezetéshez, 24 százaléka a készpénzfelvételhez, 21 százaléka az átutalásokhoz, 14 százaléka a kártyakibocsátásokhoz, 2 százaléka pedig a csoportos beszedésekhez kapcsolódott.

A bankok összes pénzforgalmi bevételének valamivel több mint fele (53 százalék) a tranzakciók számával vagy értékével arányos bevétel volt, és csak a 47 százaléka kapcsolódott fix (havi vagy éves) díjakhoz – ez az MNB szerint azért probléma, mert arra ösztönzi a felhasználókat, hogy kevesebbszer fizessenek elektronikusan, ami a gazdaságnak és a bankoknak is rossz. A jegybank szerint ennek tudható be a Revoluthoz hasonló fintechalkalmazások előretörése is, hiszen ezeken keresztül az ügyfelek közvetlen tranzakciós díjak nélkül, átláthatóbb árazási struktúra mellett használhatják a saját pénzüket.

A jegybanki elemzés arról ír, hogy ehhez a modellhez kellene közeledniük a kereskedelmi bankoknak is, a kitűzött cél az, hogy a lakossági átutalások 80 százaléka díjmentes legyen. Ezt támogatja az az intézkedés is, hogy a bankoknak áprilistól kötelezően elérhetővé kellett tenniük a fizetési kérelem alapú, szeptembertől pedig a QR-kódos átutalást. Emellett a dokumentum kiemelte az átláthatóság és az ügyfelek tájékoztatásának fontosságát, valamint az áremelések mérséklését javasolta.

Az MNB szerint az ügyfelek költségei a díjak emelkedése és a több tranzakció miatt akár az inflációt meghaladó mértékben is növekedhettek. A bankok többsége 2024-ben is az előző évi infláció mértékével (17,6 százalék) emelte a díjakat, de a korábbi évekkel szemben több nagy bank a legnagyobb ügyfélszámú számlacsomagjainál ennél kisebb mértékben növelte a felhasználók költségeit.

A tranzakciós illeték emelkedése miatt drámaian nőnek a céges banki költségek, de felezhető a díj

Rossz hír: augusztus elsejétől 50%-kal, 4,5 ezrelékre nő a tranzakciós illeték, sőt, sajnos e különadó jellegű teher körét ki is szélesítik, és más pontokon is lesz illetékemelés. Emiatt első körben augusztustól, majd októbertől a sokat bankoló, illetve devizát (is) utaló-váltó kis- és középvállalkozások éves szinten milliókkal fizethetnek többet.

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!