szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Privátkopó szerint a régi szocialista kapcsolatokkal rendelkező T. János Györgyöt az 1990-es évek végén gazdasági bűncselekmények elkövetésével is megvádolták. A brazil állampapírokat (amelyekből T. János papíron 13,5 ezer milliárd forintnyit birtokol) nagy mennyiségben hamisítják a helyi bűnszervezetek.

Amint arról a HVG is beszámolt, papíron 13,5 ezer milliárd forintnyi brazil államkötvénye van egy rejtélyes magyar üzletembernek. Kilétét a Privátkopó bűnügyi magazin fedte fel egy kedden megjelent cikkben.

Eszerint a 66 éves, jelenleg egy máltai lakcímről működő T. János György (a teljes nevét lapunk egyelőre nem kívánja közölni) a 2014-ben egy rendőrautó hátsó ülésén rejtélyes módon meghalt Welsz Tamástól kaphatott guineai okmányokat a 2000-es évek közepén. Az összefüggés a portál szerint az, hogy forrásai szerint T. János jó kapcsolatot ápolt Welsszel, aki pont ekkoriban üzletelt Bissau-Guinea, Guinea, Szenegál, és Gambia hivatalos irataival.

Túl szép, hogy igaz legyen: a magyar vállalkozó, aki mögött közel 13,5 ezer milliárd forintos eszközállománnyal bíró cégek állnak

A magyar cégbíróságon fennakadás nélkül bejegyezték két cég csillagászati tőkeemelését, amelyek tulajdonosa és vezetője papíron a Mol Nyrt. eszközértékének közel háromszorosa felett rendelkezhet. Mindeközben a brazil pénzügyminisztérium államkötvényes csalásokra figyelmeztet.

T.-t a lap szerint 1998-ban ötödrendű vádlottként hallgatták ki az Andráskó-per részeként. Ennek lényege az volt, hogy 1994-1995-ben Andráskó József (Nikolits István egykori titokminiszter kampányfőnöke) és társai, köztük T. János több mint kétmilliárd forint jogosulatlan mezőgazdasági és élelmiszeripari exporttámogatást igényeltek. Az állami pénzekre pályázó cégeket hamis, illetve lopott adatokkal és iratokkal működtették. T. Jánost a perben 2 év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.

Brazíliában a bűnszervezetek nagy mennyiségben hamisítják a brazil állampapírokat, amit alacsony áron értékesítenek brazil és külföldi üzletembereknek. A vásárlók az állampapírokat adójóváírások beszámítására, banki kölcsönök fedezetére, alaptőke-emelésre (ezt tette T. János is), és a vállalatok vagyonának felduzzasztására használják. A hamisításokra a brazil pénzügyminisztérium is felhívta korábban a figyelmet.

Ugyanakkor, ha T. János és üzlettársa, T. György cégei valóban ekkora összegben rendelkeznek brazil kötvényekkel, akkor tulajdonosuk a dél-amerikai ország egyik legnagyobb hitelezője lenne. A két társaságban lévő vagyon ugyanis Brazília teljes adósságállományának durván 2,5 százalékára rúg, ami „jól summázza az egész ügy életszerűtlenségét” – írtuk korábban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!