Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nem éppen sikersztori a dunaújvárosi üzem az új, brit–indiai vezetés alatt: miután korábban az acél- és kokszgyártó Duna Furnace 1100 alkalmazottját állásidőre küldték, most a hengerelt termékek gyártását végző Dunarolling 2000 dolgozója is ugyanerre a sorsra jutott. A cég átalakítja a műszakokat is, így a dolgozók 30 százalékkal alacsonyabb bért kapnak – írja a Népszava.
Amint arról a hvg.hu is beszámolt, a Liberty Dunaújváros néven futó Dunaferr körül az elmúlt egy évben az egyetlen pozitív hír az volt, hogy a dolgozók a szeptember 10-i határidőig megkapták a fizetésüket és a július 10-re ígért 150 ezer forintos bónuszokat.
Itt véget is értek a pozitívumok, a cég ugyanis szerdán arról tájékoztatta az üzemi tanácsot, a szakszervezetet, majd a vállalat belső, intranetes hálózatán keresztül a dolgozókat, hogy a hengerelt termékek előállítását végző Dunarolling Dunai Vasmű Kft. munkavállalóit, nagyjából 2000 embert állásidőre küldi – tájékoztatta a Népszavát Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke.
A Liberty június végén a másik üzletágának, az acél- és kokszelőállítással foglalkozó Duna Furnace 1100 dolgozóját is állásidőre küldte, magyarán a dolgozóknak nem kell bejárni a munkahelyükre, viszont csökkentett fizetést kapnak, a kohókat pedig leállították. A vezetőség korábban úgy nyilatkozott: a kohókat szeretnék újraindítani, de csak akkor, ha a piaci körülmények ezt lehetővé teszik.
A szerdai döntéssel gyakorlatilag kiürül a gyár: annyi dolgozó marad, akikkel az adminisztrációt, illetve az ügyeletet el lehet látni.
A Liberty azt is jelezte, hogy az eddig meglévő váltóműszakos munkarendet határidő megadása nélkül átalakítják, és délelőtti műszakra állítják át az alkalmazottakat. Ennek pedig az a következménye, hogy a dolgozók jelentős részének komolyan, mintegy 30 százalékkal csökken a bére – teszi hozzá a Népszava. A változás szeptember 25-től hatályos.
A Magyar Közlöny szeptember 10-i számában a kormány rendeletet adott ki a Dunarolling földgáz- és áramellátásának biztosításáról. Ennek érdekében a társaságnak az összes áramvételező adatait meg kell adnia a szolgáltató számára, és bejutást kell biztosítani a magánvezeték állapotának felmérésére.
Az üzemnek azonnal kezdeményeznie kell a felhasználóvá válást, ennek napjával kezdődő hatállyal a villamosenergia-kereskedővel villamosenergia-vásárlási szerződést, az elosztói engedélyessel hálózathasználati szerződést, továbbá vezetékhasználati szerződést kell kötniük. Ha ezt nem teszik meg szeptember 30-ig, október 1-től elosztói engedélyessel szerződés nélküli vételezőnek minősülnek.
A Dunarolling az áramszolgáltatás korlátozása esetén (amiről a szolgáltató az üzletszabályzat alapján dönthet) a rendelkezésre álló teljesítmény helyett legfeljebb 4 megawatt teljesítményt vehet igénybe. A társaság az így rendelkezésre álló villamos energiát a területén lévő veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek és létesítmények biztonságos működtetéséhez, illetve leállításához használja fel.
A földgázellátás tekintetében a rendelet úgy fogalmaz: az MEKH a felszámolás alatt lévő földgázelosztó helyett szeptember 30-ig bezárólag új elosztót jelöl ki a felhasználók folyamatos ellátásának érdekében.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.