szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unióban felmerült a lehetősége annak, hogy kényszerítenék a kínai cégeket: uniós támogatásokért cserébe adjanak át technológiát az európai vállalkozásoknak.

Az EU két magas rangú tisztviselője is úgy nyilatkozott a Financial Timesnak, hogy új kritériumokat vezetne be az unió a kínai cégekkel szemben. Ahhoz, hogy uniós támogatáshoz jussanak, megkövetelnék tőlük, hogy gyáraik legyenek az EU területén belül, és megosszák a technológiai know-how-t.

A változást már decemberben bevezethetik, amikor kiírják az akkumulátorok fejlesztésére az 1 milliárd eurós pályázatot.

Ugyanakkor, ha beválik, a kísérleti programot más uniós támogatási rendszereknél is bevezethetnék – mondták forrásai az FT-nek.

A lépés hasonló ahhoz, amit Kína is alkalmaz, igaz, annál kisebb léptékű – hívja fel a figyelmet a lap, amely szerint azért lépné meg ezt az EU, hogy megvédje cégeit az olcsóbb, ám egyben környezetszennyezőbb importtól – azaz, mivel az unióban jóval szigorúbbak a környezetvédelmi előírások, mint Ázsiában, így is csökkentenék az ezáltal okozott versenyelőnyét a kínai cégeknek. De mindennek köze lehet ahhoz is, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök 60 százalékos vámot tervez a kínai árukra. Márpedig, ha ez megvalósul, akkor a kínai áruk Európát lephetnék el – az intézkedés ennek venné elejét.   

Az Európai Bizottság egyelőre nem reagált a lap megkeresésére.

Beszólt Elon Musknak a világ legnagyobb akkugyártója: „meg fog bukni a technológiája”

Az akkumulátorokat gyártó kínai CATL vezetője, Robin Zeng szerint Elon Musk sok mindenhez ért ugyan, de az akkumulátorokhoz egész biztosan nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!