szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A vállalat azt állítja, hogy különleges, vízkészleteket megóvó technológiát vezet be.

Megkapta a környezethasználati engedélyt a kínai EVE Power vállalatcsoport legújabb, debreceni üzeme – írta a vállalat bejelentése nyomán a dehir.hu.

„A debreceni üzem építésénél egy különleges, vízkészleteket megóvó technológiát vezetünk be, amely nemcsak hazánkban, de globálisan is ritkaságnak számít. Ez az új eljárás lehetővé teszi a tisztított szennyvíz ipari hasznosítását, ezzel minimálisra csökkentve az ivóvíz felhasználását a gyártási folyamatokban” – olvasható a közleményben.

A cég 2023-ban jelentette be, hogy első európai gyáregységét Debrecenben, a BMW közvetlen szomszédságában építi meg.

„Az EVE Power működését és terveit érintő sajtóhírek egy része tévesen tükrözi vállalatunk céljait és elköteleződését. Ha valóban mértéktelen károkozásra vagy szabálytalanságok elkövetésére készülnénk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy sem a BMW, sem más neves vállalat nem választotta volna az EVE Powert partneréül – írta a társaság.

Az EVE üzeméhez a magyar állam 14 milliárd forinttal járul hozzá, viszont a két kínai akkugyárnak (EVE és CATL) és az autógyárnak (BMW) akkorára nő így együtt a vízigénye, hogy az állam kénytelen 108 milliárd forintot elkölteni a vízi közműrendszer korszerűsítésére is a következő években.

Debrecenben már az EVE bejelentése előtt is téma volt a város víziközműrendszere. Miután 2023. februárban a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság szakvéleményt adott a CATL beruházásáról, Pintér Sándor belügyminiszter kirúgta az intézmény vezetőjét, Kincses Dánielt, igaz, azt nem tudni, hogy a szakvélemény és a menesztés között van-e kapcsolat. A dokumentumban, amelyre a CATL környezethasználati engedélyeztetéséhez volt szükség, az igazgatóság leírta, hogy a beruházást vízgazdálkodási szempontból több helyen is át kell tervezni. A legsúlyosabb megállapítás azonban az volt, hogy Debrecennek koncepcionálisan kell átalakítani a teljes városi ivóvíz-, szennyvíz- és csapadékvíz-hálózatát, mert a jelenlegi rendszer nem bírja majd a terhelést. Nyáron pedig már a Fővárosi Ítélőtábla is kimondta, hogy mérlegelni kell a vízügyi kockázatok miatt a debreceni akkumulátorgyár építésének azonnali leállítását.

Tavaly decemberben köz nélküli közmeghallgatást tartottak a városban az EVE Power akkumulátorgyárának engedélyeztetéséről. A meghallgatáson az érintettek személyesen nem vehettek részt, az észrevételeiket e-mailben vagy levélben juttathatták el a felelős hivatalokhoz. A hírek szerint a közmeghallgatás ideje alatt több mint 200 kérdés érkezett.

A CATL-lal kacsolatos közmeghallgatás Debrecenben 2023. januárban
Túry Gergely

A korábbi hírek szerint az EVE-csoport több mint ezer, többségében magyar munkavállaló felvételét tervezi, a 400 milliárd forintos debreceni beruházás várhatóan ez év végére készül el, a gyártás pedig jövőre indulhat meg.

A szintén Debrecenben építkező CATL is hasonló ütemtervvel számol.

Sosem látott gondban a Debrecenben építkező CATL akkugyártó

Visszaesett a bevétel, ilyesmire még nem volt példa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!