Tetszett a cikk?

Azok is alkalmazhatják, akik tavaly még átlépték az eddig 12 milliós határt.

Szokatlan módon szombaton jelent meg a Magyar Közlöny, hogy mielőbb kihirdessék azt, amit Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már korábban bejelentett, szombaton pedig a miniszterelnök úgy harangozott be, hogy „a mai nap sem múlhat el jó hír nélkül. Az a tervünk, hogy 2025 fantasztikus év legyen a magyar kisvállalkozók számára is. Ezért idén január 1-től 6 millió forinttal, 12-ről 18 millió forintra emeljük az ÁFA alanyi adómentesség határát”.

A kormányrendelet pontosan úgy szól, hogy a változtatás azokra a vállalkozásokra vonatkozik, amelyek „összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek – forintban kifejezett és éves szinten göngyölített – összege a) sem a 2024. naptári évben ténylegesen, b) sem a 2025. naptári évben észszerűen várhatóan, illetve ténylegesen nem haladja meg a 18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeget”.

Tehát akiknek az árbevétele tavaly 12-18 millió forint között volt, idén azoknak sem kell áfás nyugtát vagy számlát kiállítaniuk. Az áfatörvénytől eltérően február 28-ig nyilatkozhatnak, ha ezt a lehetőséget választják, és kivételesen az a szabály sem érvényes, hogy aki az összeghatár túllépése miatt elvesztette az áfamentességét, az az alanyi adómentesség választására vonatkozó joggal a megszűnés évét követő második naptári év végéig nem élhet újra.

Mivel ez a rendelkezés az adózóknak előnyös, hatályba léptetésével nem kell 30 napot várni, hanem már 26-tól, vasárnaptól hatályos. A kormány ismét a háborús veszélyhelyzetet használta fel arra, hogy alacsonyabb rendű jogszabállyal, rendelettel módosíthasson törvényt: a rendelet bevezetése az ukrajnai háborúra hivatkozik, bár közvetlen összefüggés nincs. Orbán szombaton azt hangsúlyozta, hogy 830 ezer egyéni vállalkozó kap most 50 százalékkal nagyobb adókedvezményt, és több tízezren lesznek olyanok, akik eddig adót fizettek, de mostantól adómentességet kapnak.”

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy a tavaly 12-18 millió forint közötti árbevételt elérő vállalkozásoknak a módosítás egyszeri pluszadminisztrációs feladatot jelenthet majd, amelyet azonban kellőképpen kompenzál az áfamentesség határának emelése. E speciális esetek vállalkozásbarát részletszabályozására a kamara javaslatcsomagot küld a kormány számára.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!