szerző:
Fülöp István
Tetszett a cikk?

A beszállítói láncot és az etikus működést érintő szigorú ESG-szabályok ártanak az amerikai cégek versenyképességének.

Az Egyesült Államok kész „kereskedelmi eszközöket” bevetni az Európai Unió ellen annak szigorú ESG-szabályozása miatt – mondta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter a Bloomberg tudósítása szerint.

Lutnickot és Trumpot kifejezetten a CSDDD direktíva, avagy a fenntarthatósági közzétételi kötelezettség zavarja, amely alapján a nagyobb vállalatoknak (legyenek azok európaiak vagy Európában tevékenykedő, de más országban alapított cégek) a következő évtől számot kell adniuk a saját és a beszállítói láncuk működésének tisztaságáról, azaz arról, hogy tiszteletben tartják az emberi jogokat, és nem szennyezik a környezetet.

A kereskedelmi miniszter a múlt hónapban republikánus szenátoroknak úgy fogalmazott: aggasztónak tartja, milyen mértékben befolyásolják a brüsszeli környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szabályozások az amerikai vállalkozásokat.

A CSDDD szerint a vállalatok peres eljárásnak lehetnek kitéve, ha az értékláncukban ESG-szabályszegéseket találnak. A CSDDD „jelentős terhet ró az amerikai vállalatokra” – mondta Lutnick egy, az Egyesült Államok Szenátusának Kereskedelmi, Tudományos és Közlekedési Bizottsága honlapján közzétett dokumentum szerint.

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter a szenátusi meghallgatásán 2025. január 30-án
Nathan Posner / ANADOLU / Anadolu via AFP

Lutnick azt is közölte a szenátorokkal, hogy „megfontolja a Kereskedelmi Minisztérium rendelkezésére álló összes kereskedelmi eszköz alkalmazását, ha az indokolt”.

Arra a kérdésre, hogy támogatna-e egy végrehajtási rendeletet vagy jogszabályt, amely illegálissá tenné az amerikai vállalatok számára a CSDDD betartását, úgy válaszolt, hogy „örömmel dolgozik minden olyan erőfeszítésen”, amely „megakadályozza a túlzottan megterhelő szabályozásokat, amelyek negatívan érintik az amerikai vállalatokat”.

A szigorú ESG-szabályozás az európai cégeket is erősen sújtja, a CSDDD alá eső cégek méretét például többször is módosították, hogy minél kevesebb vállalatra, valamint azok beszállítóira vonatkozzon.

Az unió két legnagyobb gazdasága, Németország és Franciaország hivatalosan is kérte az uniós tisztviselőket, hogy szűkítsék a szabályok hatókörét, mivel attól tartanak, hogy azok csökkentik a versenyképességet és visszafogják a gazdasági növekedést.

Az EU egyik szóvivője közölte, hogy a bizottság figyelembe veszi szabályozásainak globális hatásait, és nyitott a párbeszédre.

Az Egyesült Államok már korábban is bírálta az EU-s fenntarthatósági szabályozásokat. Janet Yellen korábbi pénzügyminiszter 2023 júniusában kijelentette, hogy miközben a Biden-kormányzat támogatta a CSDDD „általános célkitűzéseit”, aggodalomra ad okot annak „határokon túlnyúló hatálya és az amerikai vállalatokra gyakorolt nem szándékolt negatív következményei.”

Hétfőn az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) felszólította az EU-t, hogy halassza el vagy akár törölje ESG-keretrendszerének főbb elemeit. Az AmCham – amelynek tagjai között szerepel a Ford, az Exxon Mobil és az Amazon – azt is kijelentette, hogy a vállalatoknak jogukban áll figyelmen kívül hagyni az európai ESG-szabályozásokat, amíg azokat felül nem vizsgálják és módosítják.

Az AmCham szerint tagjai szinte kivétel nélkül támogatják a párizsi klímaegyezményt, és jelentős forrásokat fordítanak a felelős üzleti gyakorlatok megvalósítására. Ugyanakkor az európai ESG-szabályozási keretet át kellene alakítani annak érdekében, hogy a vállalatok inkább a zöld átállásba fektethessenek, ahelyett, hogy aránytalan megfelelési követelmények teljesítésére költenének.

A cégek fenntartható működése az a ritka terület, amelyen a kormány példás gyorsasággal teszi, amit az EU kér

A magyar cégeknek az EU elvárásainál hamarabb, már jövőre jelentést kell készíteniük a fenntartható működésükről. Az ESG-törvény erős befolyást enged az állami szerveknek a folyamatra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!