szerző:
Rácz Gergő
Tetszett a cikk?

Ellentmondásos eredményekre jutott 14. felmérésével a PwC. A pénzpiaci tanácsadó az ügyfélfélköre vezérigazgatói körében egyszerre mért pozitív kilátásokat, egyes iparágakban pedig visszaesést a bevételben. Rázós időszak várhat a hazai cégekre, de ez a határon túl is igaz.

A PwC pénzügyi tanácsadó cég legújabb vezérigazgatói felmérését ismertette a sajtóval. A cég 4701 cégvezetőt kérdezett meg globálisan, itthon 252 állt a rendelkezésükre. Sok ellentmondásos megállapításra jutottak, amelyekről saját elmondásuk szerint is el kell alaposabban beszélniük a cégvezetőkkel.

A 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésben megkérdezett hazai vállalatvezető a kormányzat 3,4 százalékos prognózisánál jóval visszafogottabb, 1,8 százalékos GDP-növekedést és 415 forintos euróárfolyamot jósol 2025-re 4,8 százalékos infláció mellett.

A kutatás megállapítása szerint a magyar vállalatvezetők jóval optimistábbak globális társaiknál, 70 százalék bízik a globális gazdaság gyorsulásában, szemben a világszintű 58 százalékkal, és csak egytizedük készül lassulásra, míg globálisan a vezetők ötöde. Ezt Radványi László (képünkön), a PwC Magyarország vezérigazgatója is ellentmondásos kutatási eredménynek minősítette, ilyen ellentmondásból pedig akadt még néhány.

A cégeknél a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban sose voltak ilyen pesszimisták a hazai cégvezetők: csak 39 százalék mondta nagyon vagy rendkívül bizakodónak magát. Ezzel szemben a kutatásban résztvevők 70 százaléka a globális gazdaság bővülésével számol, és a hasonló statisztika többnyire be is jött a múltban.

Elismerve az ellentmondásos megállapításokat kérdésünkre Radványi mindezt leginkább az egyes szektorok eltérő kilátásaival magyarázta.

Ami a jóslásokat illeti, 2025-re 415 forintos eurót, 4,8 százalékos inflációs rátát és 1,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizálnak.

Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa kérdésünkre elmondta, hogy az akvizíciós piac jelenleg visszafogott. Ugyanakkor a vezérigazgató, Radványi László utalt arra, hogy ők, a PwC Magyarország itthon évente egy akvizíciót hajtanak végre.

A vezérigazgatók egy olyan technológiától, a mesterséges intelligenciától várják vállalatuk jövőálló fejlődését több területen, amiben nem is bíznak igazán – derül ki a felmérésből. A megoldás valószínűleg az, hogy a várt hasznokat csak azok a társaságok fogják érzékelni, ahol a mesterséges intelligencia bevezetése és használata növelni fogja a bizalmat és az együttműködést – hívta fel a figyelmet Radványi.

A vállalatokra ható külső tényezőkkel kapcsolatban elmondható, hogy 2023 óta az átlagos aggodalmak szintje jelentősen csökkent a vezérigazgatók körében, de még így is jóval magasabb a globális társaiknál mértnél. A fenyegető tényezők között a szakemberhiány vezet, itthon 44 százalék, globálisan „csak” 23 százalék aggódik emiatt.

Tavalyhoz képest szinte nem változott a geopolitikai konfliktusoknak és a makrogazdasági volatilitásnak való kitettség észlelt mértéke (36 és 38 százalék érez nagy kitettséget), ugyanakkor jóval kevesebben aggódnak az infláció miatt, mint egy éve (tavaly 51, idén 39 százalék). Mindeközben stabilan nő azok aránya, akik a kiberkockázatok általi fenyegetettséget látják magasnak (38 százalék, szemben a tavalyi 35, és a tavalyelőtti 33 százalékkal).

A PwC felmérése azzal számol, hogy a világ vezérigazgatóinak közel 60 százaléka arra számít a következő 12 hónapban, hogy a globális gazdasági növekedés felgyorsul, 42 százalék pedig a dolgozói létszám 5 százalékos növekedésével is kalkulál – áll a PwC 28. Globális Vezérigazgatói Felmérésében, amelynek eredményeit nemrég hozták nyilvánosságra a davosi Világgazdasági Fórumon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!