szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Múlik a nyár; ebben semmi nincs, ami vidámságra adna okot. Legfeljebb a nyíregyházi VIDOR Fesztivál. Más vidámsággal nem szolgálhatunk, viszont lesznek még izgalmas programok: bemutatják a Szemlén fődíjat nyert Fekete Kefét, a jazzrajongók meg most is jól járnak, együtt zenél a Dresch Kvartett és Archie Shepp. Ez azért bearanyozza szeptember első napjait. Programok szerdától szerdáig!

Film

Ne egye, nézze!
Fekete Kefe

Az alkotók nem ettek sem meszet, sem kefét: a Fekete kefe, Vranik Roland első nagyjátékfilmje lett a 36. Magyar Filmszemle fődíjasa. Az indoklás szerint újszerű filmnyelvi megoldásaikért és az alkotói célokat kivételes pontossággal szolgáló csapatmunkáért kapták. A legjobb operatőrnek járó díjat amúgy Pohárnok Gergely kapta ezért a filmért. Hm. Lássuk a konkrétumokat! A film négy fiatal fiú kényszerű, de ártalmatlan ámokfutását dolgozza fel. A történet egy nap alatt játszódik. Zoli a teológus hallgató, Döfi a festő, Anti a hobbi-költő és Papi, aki általában csendben van és semmit nem csinál, arra kényszerül, hogy munkát vállaljon. Zoli, aki kéményseprő és kéménybélelő középvállalkozónak dolgozik, egy reggel magával viszi három haverját, így négy álkéményseprő egy elrontott délelőtt után, egy kecske gyomrában keresi a megoldást. Ha ez nem ígér izgalmakat, akkor semmi. Vajon megtalálják?

Magyar vígjáték, 80 perc, 2004
Rendező: Vranik Roland
Szereplők: Bánki Gergely, Hernádi Csaba, Réthelyi András, Gáspár Imola

Őrült road movie
Mezítlábas szerelem

Aki szívesen jár mezítláb
Vagányság és gyöngédség
Pá réve a rendező, Til Schweiger, új téma után kutatva, az Egyesült Államokban rábukkant a Barefoot forgatókönyvére: az őrült road movie-ban egy fiatal semmirekellő az alvilág bosszúja elől menekül, és reméli, hogy sikerül kiegyenlíteni adósságait, amikor is új élettársnőjével felbukkan a lány gazdag szüleinél. Van azonban egy apróság: a lányt egy pszichiátriai klinikáról szöktette meg. Az eredeti történetben megvolt mindaz a lazaság, vagányság, és a jó beszólások - a rendező éppen ilyesmit keresett - és még több is volt benne: valami meseszerű, szokatlan őszinteség és gyöngédség.

Német romantikus vígjáték, 110 perc, 2005
Rendező: Til Schweiger
Szereplők: Johanna Wokalek, Steffen Wink, Michael Mendl

Klónember
A sziget

Igazi, nyári film a vidám évszak végén: tele akciókkal, az a célja, hogy szórakoztasson, mindemellett ott rejlik benne korunk égető és véresen komoly kérdése: szabad-e embereket klónozni? Aválasz nem trejlik benne ugyan, de azért ettől még  érdekes néznivaló; újszerű  szemszögéből láttat, a klónokéból.

Színes feliratos amerikai sci-fi, 127 perc, 2005
Rendező: Michael Bay
Szereplők: Ewan McGregor, Scarlett Johansson, Sean Bean


Sőt, inkább vigadjunk!
VIDOR Fesztivál

Goran Bregovic Wedding and Funeral
Orchestra
Sírva vigadunk?
© vidorfest.hu
A hét törpe, Tudor és a többiek ugyan nem hivatalosak még ide, pedig Nyíregyházán lassan hagyomány ezt a fesztivál: a Derű Országos Seregszemléje. A VIDOR Fesztivál nem ismer műfaji korlátokat, nyitott bármely stílusú, s formanyelvű produkció előtt. Csupán egyvalamit kér számon valamennyi alkotáson – a minőségen kívül – ez pedig a humor, a nevettetni, felvidítani akarás. Ránk fér, na.

A város főterén, a Kossuth téren minden nap két koncertet is rendeznek.  Fellépnek a Buena Vista Social Club sztárjai, a világhírű kubai Compay Segundo Orchestra pedig először hallható nálunk. Szintén először látható magyar színpadon a marokkói Maurice el Médioni, napjaink egyik legnagyobb zongoristája, akinek zenéjében arab és klezmer hatások keverednek a kubai rumbával, az amerikai boogie-woogieval és swinggel. A francia La Familia fergeteges latin fiestát, igazi karneváli hangulatot ígér.

Emir Kusturica kultuszfilmjeinek kultuszzeneszerzője, a szerb-montenegrói Goran Bregovic Wedding and Funeral Orchestrája egy ritkán látható különleges produkcióval érkezik: 41 tagú zenekarában egy bolgár énekestrió mellett helyet kapott egy nyolctagú szerb fúvósszekció és a Belgrádi Rádió Szimfonikus Zenekarának és Kórusának majdnem harminc tagja is. A francia és angol zenészekből verbuválódott Fantasmagoria együttes a francia kávéházak bohém hangulatát, a német kabarék világát idézi, zenéjüket a klezmer és a cigányság muzsikája, életérzése ihleti. A külföldi fellépőkön kívül a magyar világzene legjobbjai közül színpadra lép a Romano drom, a Chalaban, a Besh o drom, a Parno graszt, a Vujicsics együttes, a Muzsikás együttes és határon túli barátaik, a Vodku v glotku, a Sirtos és a Csík zenekar.

Nyíregyháza, szeptember 2 - 10.

Fesztivál, színház (Oldaltörés)


Minőségi rögtönzések
Improvizatív zenei fesztivál

Dresch Kvartett
Archie Shepp-el együtt
Minőségi hallgatnivalót ajánlunk, nem messze a magyar határtól. A fesztivál három nagy esemény köré csoportosul az egyik Szabados György nagyzenekarának ősbemutatója Szertartászene királyunk, a Nap tiszteletére címmel; a másik Nagy József (Josef Nadj) darabjának, az Utolsó tájképnek az ősbemutatója; a harmadik pedig Archie Shepp és a Dresch Kvartett közös koncertje.

A kortárs zene nagyjaként ismerjük Szabados Györgyöt, akit a világhírű zeneszerző, Ligeti György méltán nevezett Európa nagy zeneköltőjének. Szabados egy 34 muzsikusra írt ősbemutatóval ajándékoz meg bennünket, amely a 15 éve írt darab jelentősen kibővített és majdnem kétszer akkora apparátusra írt megújított változata.

Az Utolsó tájkép a Vajdaságból elszármazott koreográfus, Nagy József legújabb műve, amelynek nagy sikerű ősbemutatója július 11-én volt az Avignoni Fesztiválon. Konkrét tájrészről van szó, a vajdasági Magyarkanizsa pusztaságán, a Járáson lévő Csodakútról és környékéről. A Csodakút a híres kanizsai gyógyvíz lelőhelye és forrása, ahonnan a Gyógyfürdő megalakulásakor vezették a vizet a városba.

Archie Shepp tónusát századunk alaphangjaihoz szokás sorolni; Dresch Mihály életművét kezdetektől jól ismerik Vajdaságban. A két muzikális világ együttes megjelenése a zene igazi ünnepe lesz...

Magyarkanizsa (SCG), szeptember 7-10

Színház

Leigázni a másikat?
A bennünk élő csodálatos nő

Hogy hol él bennünk (férfiakban is) a csodálatos nő, az kiderül a budapesti Merlin Nemzetközi Színház előadásából. Az előadásban (akárcsak az életben) a férfiak és a nők közötti együttélés örökös hadszíntér mind a két fél számára. A mindennapos csaták, kisebb-nagyobb ütközetek sora soha nem ér véget. A harcmezőn a férfiak és a nők seregei minden reggel felsorakoznak és csatába indulnak, hogy meghódítsák, leigázzák, és uralmuk alatt tartsák a másik felet. 
 
Budapest, Thália Színház, szeptember 1., 4. 19:30

Zene és tánc
Swingin' in the rain

Fred Astaire, Gene Kelly, Sammy Davis Jr., Bill "Bojangles" Robinson, John Travolta, és Csutka István. Hogy mi a közös bennük? Ki gondolná: a zene és a tánc megszállottai. A másfél órás zene- és tánczuhatag a revü és a show világát ismerteti meg a műfaj felhőtlen kikapcsolódásra vágyó szerelmeseivel, egyúttal tisztelgés a kor nagy művészei előtt. Közreműködik a Debreceni Balett, a Csokonai Színház énekkara és a 12 fős Big Band Bolba Tamás vezetésével.

Debrecen, Csokonai Színház, szeptember 4. 19:00 

Kiállítás, koncert (Oldaltörés)

Kiállítás

Egy palesztin otthon
Rosalind Nashashibi: Hreash House

A Dorottya Galériában bemutatásra kerülő filmben (Hreash House) egy palesztin család otthonába pillanthatunk be. Rosalind Nashashibi palesztin és ír szülőktől származó, Glasgowban élő és dolgozó művész. Akár 16 mm-es filmmel, videóval, akár kollázs technikával, rajzzal és nyomatokkal dolgozik, minden munkája a megfigyelésre épül.  A film a nagycsaládos élet élményét különleges képekben, a hangokat háttérzsongássá finomítva tárja elénk, s világít rá kultúráink eltérő fogalmaira.

Budapest, Dorottya Galéria, szeptember 1 - 30.

Iparművészet, ruhatervezés
Gerle Margit és Kisfaludy Márta kiállítása

A Magyar Iparművészeti Egyetem Ponton Galériájában augusztus 30-ától tekinthető meg Gerle Margit Ferenczy-díjas iparművész és Kisfaludy Márta ruhatervező - iparművész kiállítása. Kisfaludy Márta kiállítása annak példája, hogyan lehet a mindenkori tervezés folyamatába innovációt vinni, s újabb ötletekké fejleszteni azt. Gerle Margit tárlatának célja, hogy bemutassa a kerámia és a papír közös lehetőségeit, együttes alkalmazásukat egy műtárgyon belül, valamint a kettő összekeverését, amely egy új anyagot ad - a papíragyagot, papírporcelánt.

Budapest, Ponton Galéria (I.Batthyány u.65); augusztus 30. - szeptember 10.

Koncert

Egy magyar jazz-klasszikus új kísérlete
Új Magyar Gypsy Jazz, Quartet B

A Dunán lezajlott Őrömkoncerten talán Szakcsiék előadása volt a legizgalmasabb. Mindazok számára, akik figyelemmel kísérték a Liszt-díjas Szakcsi Lakatos Béla munkásságát, kitűnhetett, hogy - példaképe, Leonard Bernstein útmutatása szerint - otthonosan mozog valamennyi zenei műfajban. A hazai dzsessztörténetben Szakcsinak elévülhetetlen szerepe volt a fúziós dzsessz térnyerésében. Az eddig elkülönülő zenei műfajokból közös nyelvet teremteni - alighanem ebben rejlik Szakcsi elhivatottsága.

Budapest, szeptember 2. 20:00

Kacat-pop
Amorf Ördögök

A mulatós csárdásdiszkótól
a nu-jazzig
Az Amorf Ördögök volt már szobadiszkó-zenekar, játszott jegenyezenét, újabban pedig kacat-poppal állt elő. Friss elektronika vegyül a hatvanas évek tánczenéjével, külvárosi kuplék pörgős groove-okkal. Ez a zene különös hibrid: szégyentelenül keverednek benne a mulatós csárdásdiszkó négynegyedei és a nu-jazz finom hangulatai, a recsegős Hammond-futamok és a visszhangos dubok. 

Irónia, önirónia, kortárs szleng és kupléfordulatok egyaránt jellemzik a szövegeket, amelyekben békésen megfér egymás mellett a betyárvilág és a holdraszállás, a kockás abroszos kiskocsma és a marketing, elbűvölő szójátékok és lapos műfilozofálás.

Budapest, SzeptEmber Feszt, Nagyszínpad, szeptember 3. 17:30


Világkevercs?
Kelta világzene és világtánc

Nézzünk szembe a helyzettel: az ír, kelta zene és tánc elsöprő divat. A Shannon.hu színpadi produkciójának kelta dallamok, valamint magyar és balkáni ritmusok adják vitalitását. A hagyományos szólóhangszerek -tangóharmonika, buzuki, fuvola - erőteljes, modern alapok fölött szólalnak meg. Ugyanakkor a szerzeményekben fel-felbukkannak más népek muzsikájának motívumai és klasszikus idézetek is, amelyek még izgalmasabbá teszik a létrejött világzenét. A Shannon World Dance Company a zenekar műveire építve hozta létre egyedi táncstílusát, amelyben az ír sztepp és a kalotaszegi legényes ugyanúgy jelen van, mint a modern mozgásművészet és a balett elemei. Így a világzene mellett megszületett az új műfaj: a világtánc, amit koreográfusként és feledhetetlen színpadi jelenségként Tihanyi Andrea jegyez.

Budapest, PeCsa, szeptember 3.

Kabarésanzon
Fantasmagoria

Az európai kabarét és cigányzenét ötvöző, humorral teli muzsikájuk mindenkit levesz a lábáról, főleg azokat, akik kedvelik a modern, mai sanzonszerű megszólalást. (Aki pedig még  nem tudja, hogy kedveli-e, annak is azt ajánljuk, menjen el a Fantasmagoria bulijára...) A zenekart 1998-ban az angol Tom Baker és a francia Sebastien Guerreau alapította Londonban. Zenéjüket a francia kávéházak bohém hangulata, a német kabaré, a klezmer, a cigányság muzsikája és életérzése ihleti. A Fantasmagoria az elmúlt években végig turnézta Európa számos városát. Hogy klasszikusokat parafrazeáljunk: fantazmagória járja be Európát...

Győr, Rómer Ház - Underground Klub, szeptember 2. 21:00

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!