szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kárpótlást kellene kapnia az utóbbi esztendők pályázatainál háttérbe szorított dokumentumfilmes szakmának - vélekedtek a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete (MADE) hétfői budapesti sajtótájékoztatójának résztvevői.

Mint Kisfaludy András, a MADE elnöke emlékeztetett, a szakmai szervezet tagjai közül keveseknek van munkahelye, többségük alacsony nyugdíjból kénytelen megélni, ezért számos alkotónak csak az ad létbiztonságot, ha forgathat. A hazai filmszakma legfontosabb finanszírozójánál, a Magyar Mozgókép Közalapítványnál (MMKA) a közelmúltban feltárt 7,9 milliárd forintos kötelezettségállomány, majd a kulturális kormányzat által bejelentett, az MMKA második félévi költségvetését érintő 1,5 milliárdos zárolás ezért nagyon kedvezőtlenül érinti a nem fikciós műfajok (dokumentum-, ismeretterjesztő és animációs filmesek) képviselőit - jegyezte meg. Kisfaludy András hangsúlyozta: az MMKA évek óta a játékfilmkészítést támogatja kiemelten a nem fikciós műfajokkal szemben, ezért igazságtalan, hogy az adósság visszafizetését, "a terheket most közösen kellene vállalni". "Külön kell választani az MMKA adósságát és a három műfaj támogatását" - fogalmazott a szakmai szervezet honlapja szerint 35 dokumentumfilmest tömörítő MADE elnöke.

A Fórum Film Alapítványt képviselő Vészi János úgy vélte, "fehér foltok" képződtek a magyar történelemben azáltal, hogy több fontos társadalmi jelenségről nem készült dokumentumfilm. A rendező ezért a Változó Valóság Alkotócsoport megalakítására tett javaslatot: a nyitott műhely az árvíztől a kilakoltatásokig azonnal tudna reagálni a megörökítésre méltó eseményekre, egy legalább 150 millió forintos ad hoc keretből.

Vészi János káros gyakorlatként értékelte, hogy az MMKA nem nyújt műhelytámogatást a fontos dokumentumfilmes alkotócsoportoknak, és felvetette a lehetőségét annak, hogy a dokumentumfilmesek a jövőben egy, az MMKA-tól függetlenül létrejövő szervezet keretében tevékenykedhetnének. Mint Kormos Ildikó, a Magyar Tudományos Filmegyesület elnöke megjegyezte, az MMKA új elnökétől, Kőrösi Zoltántól a finanszírozási aránytalanságok orvoslását várták, de az 1,5 milliárdos zárolás ezt lehetetlenné teszi. "Nem értjük, az eddigi kulturális kormányzatok miért építették le a nem fikciós műfajokat, és reméljük, a mostani kormány máshogy fog gondolkodni" - adott hangot várakozásainak.

A sajtótájékoztató résztvevői egyetértettek Gulyás György felvetésével, miszerint a nem fikciós műfajoknak az utóbbi években elvont pénzekért cserébe kárpótlásban kellene részesülniük. A rendező úgy vélte, a szakmának szüksége lenne egy, a játékfilmesektől független dokumentumfilm-szemlére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lukács Andrea Shake

"A magyarok leelőzték a régiót filmezésben" - interjú Adam Goodman producerrel

Adam Goodmannal, a Midatlantic Films tulajdonosával és producerrel beszélgetett a hvg.hu arról, hogy a magyar főváros miért vonzó a külföldi produkciók helyszíneként, és mi várható akkor, ha a Csehország és Románia ugyanazokkal a kedvezményekkel kezdi kecsegtetni a filmgyárosokat. Goodman közreműködött Anthony Hopkins filmjének, a The Rite (A rítus) című mozinak a gyártásában is.

hvg.hu Kult

Ausztráliában is bemutatják Hajdu Szabolcs filmjét

Hajdu Szabolcs Filmszemle-fődíjas játékfilmje, a Bibliothéque Pascal Európa és Amerika után Ausztráliában is bemutatkozik. A Melbourne elsőszámú kulturális eseményei között számon tartott nemzetközi filmfesztivál a nagyvilág filmtermésének legjavát mutatja be a hetekben, immáron 59. alkalommal.