szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Magyar építészet nem volt, hanem lesz" - mondta állítólag Lechner Ödön, az iparművészet oktatására és bemutatására épült szecessziós palota, a mai Iparművészeti Múzeum tervezője.

A Lechner szerint is "túl indiaira" sikerült előcsarnok miatt a korabeli sajtó cigánycsászárnak titulálta Ferenc Józsefet, aki személyesen adta át 1896-ban a három (!) év alatt felépült épületet. Az intézmény előtti aszfalton nemrég igen drága figyelmeztetésként koppant néhány Zsolnay-kerámia a tetőről. Takács Imre főigazgatóval és Nagy Gergely építésszel nemcsak a gondokról, hanem az egyedülálló gyűjteményről és a magyar szecesszió csodálatos alkotásáról is beszélgettünk.

 

Korábbi interjúnk a főigazgatóval itt olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Nagyítás

Nagyítás: "A cigánycsászár palotája" és más titkok nyomában Pesten

Aki emelt fővel közlekedik Pest utcáin, annak lépten nyomon pufók angyalkák viszonozzák a mosolyát, vagy éppen régi római istenek előtt hajthatja meg a fejét. A házak falait a megszokott szemmagasság felett monogramok, magyar népi motívumok, vad- és háziállatok, arcképek népesítik be. Ezek a díszítőelemek azonban nem csupán a szem gyönyörködtetésére készültek, legtöbbjüknek bújtatott üzenete van. Megfejtve a kódot, fény derülhet a ház építtetőjének személyére, foglalkozására, érdeklődésére, családi állapotára, valamint a kor szellemére - ígérik az ImagineBudapest túravezetői. Velük sétáltunk Budapest belső kerületeiben.

hvg.hu Kult

Minden arany. Az is, ami nem fénylik

Az Iparművészeti Múzeum épületét december óta kordonok veszik körül, miután a bejárat előtt landolt egy tetőcserép. Takács Imrével, a múzeum főigazgatójával beszélgettünk külsőségekről, tartalomról, célokról és lehetőségekről.