szerző:
Orosz Márta
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

13 napja éhségsztrájkol a darmstadti színház épülete előtt Kocsis László Szunyog táncos, koreográfus, a Szegedi Kortárs Balett egykori táncosa. A művész azért folyamodott ehhez a drasztikus döntéshez, mert azt tapasztalta, hogy a színházban dolgozóktól bizonyos esetekben úgy akarnak szerződést bontani, hogy túldolgoztatják őket, lehetetlen teljesítményt kérnek tőlük, majd amikor fizikailag és szellemileg összetörnek, alkalmatlanságra hivatkozva válnak meg tőlük.

Megfenyegették, zaklatták Kocsis László Szunyog táncost, akinek kálváriája a darmstadti táncszínháznál egy térdsérüléssel kezdődött. Állítása szerint mindig a maximumot várták el tőle, ha megsérült vagy megbetegedett, akkor is dolgoznia kellett. Miután nem tudott fellépni, egy ideig helyettesíteniük kellett. Meg akartak tőle szabadulni, ezért szándékos rongálással vádolták meg. Amikor a képtelen vádat meghallotta, idegösszeomlást kapott, még kórházba is került.

Mint ahogy a hvg.hu-nak elmondta, egy próbán egy rácsos falat kellett a szerep szerint kézi permetezővel "fertőtlenítenie", ami mögött a hangszóró volt. Ezt a színházvezetés arra használta fel, hogy amikor már nem volt rá szükség, megvádolja szándákos rongálással, és elbocsátással fenyegesse meg. „Ez nagyon súlyos vád, ha ez bekerül valakinek a mappájába, ami alapján szerződtetnek valakit, akkor kizárt, hogy utána bárhol is vezető táncosi pozíciót vállalhat, de lehet, hogy munkát sem kap” magyarázta a hvg.hu-nak a táncművész, aki húszéves karrierje során több neves európai és ázsiai színpadon lépett már fel, de oktatóként és koreográfusként is ismerik a nevét.

Darmstadtban már volt hasonló eset

Elmondása szerint, mialatt kórházban volt, a színház vezetése elállt a rongálás vádjától, de amikor Kocsis kikérte volna az erről észült jegyzőkönyveket (hogy jogi úton vegyen elégtételt a hamis elbocsátási indok miatt), munkaadója nem volt hajlandó ezeket átadni. A táncos-koreográfus úgy értékelte, ezzel a színház elvette egyetlen lehetőségét arra, hogy jogi úton bizonyítsa igazát.

Kocsis László Szunyog éhségsztrájkja Darmstadtban
Kocsis László


Kocsis jelenleg egyedül áll az ilyen típusú vádjaival, de bevallása szerint számtalan színházi kollégájával történt ugyanez, legtöbben azonban nem akarják veszélyeztetni egzisztenciájukat azzal, hogy nyíltan beszélnek a munkahelyükön zajló pszichoterrorról.

Beszédes azonban, hogy két évvel ezelőtt már volt egy kisebb botrány a színház intendánsa, John Dew és az akkori zeneigazgató Constantin Trinks között, melyben mobbing-vádak is felmerültek: Aleksandra Lubchansky operaénekesnő – mellesleg Trinks élettársa – vádolta meg munkahelyi terrorral John Dew-t, akit a munkatársai valóban rendkívül autoriter, a művészeti szempontjait mindenek fölött érvényesítő vezetőnek írtak le – amiből aztán nem egy konfliktus keletkezett.

Dagad a botrány

A tizenhárom napja éhségsztrájkoló magyar táncos-koreográfus azt szeretné, ha az általa elszenvedett zaklatások és igazságtalanságokért a színház vezetése nyilvánosan bocsánatot kérne. Kocsis kártérítést is kér az elszenvedett fizikai és mentális sérelmekért, de azt mondja, a pénzt olyan alapítványoknak ajánlaná fel, akik mozgássérültekkel, illetve Down-szindrómásokkal foglalkoznak.

Az elmúlt napokban a városvezetés bevonta Peter Steinacker ombudsmant, hogy közvetítsen Kocsis és egykori munkaadója között. A hvg.hu kérdésére Steinacker elmondta, voltak már hasonló esetei a darmstadti állami színháznál, de ombudsmanként ezekről a konkrét ügyekről nem nyilatkozhat.

Rajta kívül a Stiftung Tanz németországi táncművészekkel foglalkozó alapítvány is felvette a kapcsolatot Kocsissal, a színház sajtósa szerint a rendészeti hivatal rendszeresen ellenőrzi a sztrájkoló művész egészségi állapotát. Kocsis helyzetét nehezíti, hogy bár a munkahelyi mobbing jól ismert jelenség a szakmájában, bizonyítani majdhogynem lehetetlen.

A színházak sem vigyáznak a dolgozóikra

A művész úgy érzi, esete túlmutat egy munkahelyi konfliktuson és sokkal inkább az itt élő vendégművészek helyzetére világít rá. „A színháznak kötelessége vigyázni a nála dolgozó művészek egészségére, hiszen csak így tud valóban minőséget teremteni. Mi Európában nem azzal tudunk erős pozíciót teremteni a nemzetközi mezőnyben, ha túlhajszoljuk és emberfeletti teljesítményre kötelezzük magunkat. Mi egyedül a munkánk minőségével tudunk helytállni.” A Darmstadtban élő művész a hozzá hasonló helyzetbe került kollégáinak azt javasolja, próbáljanak országaik konzulátusán segítséget kérni és felhívni a figyelmet a helyzetükre, mert így nagyobb sikerrel járhatnak.

A hvg.hu megkereste a darmstadti főpolgármestert, a városi színházat és a korábbi sértettek ügyvédjeit, valamennyien választ legkorábban csütörtökre ígértek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!