szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Visszatért Észak-Koreából a provokatív zenekar, és a tagok egy interjúban az ott szerzett tapasztalataikról is beszámoltak. Meglepő, de még maradtak volna a külvilágtól szinte teljesen elzárt országban.

A Laibach észak-koreai fellépésének híre óriási szenzációnak számított, hiszen Kim Dzsong Un országában korábban egyetlen nyugati zenekar sem lépett fel. A szlovén, polgárpukkasztó zenekarnak azonban összejött a nagy lehetőség, és bár műsorukat némileg cenzúrázták, végül egy kilenc számból álló koncertet adtak Phenjanban a végig csendben ülő közönségnek.

Így figyelte a közönség a Laibach koncertjét
MTI / AP / Dita Alangkara

A zenekar egyik tagja, Ivo Saliger a Rolling Stone-nak adott interjút, amelyben tett néhány meghökkentő kijelentést is. Elárulta például, hogy azokban az emberekben, akikkel találkoztak, "nyomát sem találták a cinizmusnak, szarkazmusnak, iróniának vagy a közönségességnek". Saliger szerint csak őszinte szerénységgel, büszkeséggel és tisztelettel találkoztak látogatásuk során.

Egyedül az nem tetszett a zenekarnak, hogy nem mozoghattak szabadon, de Saliger szerint ez egy elzárt országban, ahol a külföldiek "mérgező gondolatokat terjeszthetnek", érthető. A harmincfős csoportot öt észak-koreai kísérte végig, ők figyeltek arra, hogy a zenekar ne vesszen el az éjszaka közepén.

MTI / EPA / Jorund F. Pedersen

"Lassan, de nyitni akarnak"

Saliger eloszlatott néhány tévhitet is. Szerinte az átlagemberek egyáltalán nem utálják az amerikaiakat, és nem azonosítják őket az amerikai kormány politikájával. Sőt, a konkrét belépés Észak-Koreába egyszerűbb, mint az USA-ba.

"Az észak-koreaiak mosolyognak, nevetnek és viccelődnek. Ízlésesen öltözködnek. Idegen nyelveket tanulnak. Lassan, és egészen máshogy, mint a kínaiak, de nyitni akarnak a világ felé" – árulta el a zenész.

Az interjú egyik legszórakoztatóbb része az, amikor Saliger arról mesél, mennyire jó sörkultúrája van az országnak. "Kiváló sört készítenek, amit egyfajta könnyed italként fogyasztanak. Népszerűek a kis sörfőzdék is. Még a nyílt utcán is lehet ingyen sört inni egy hordóból. Akiket pedig a marihuána izgat jobban, azoknak elmondhatom, hogy Észak-Korea a legliberálisabb ország ebben a kérdésben, hiszen itt a birtoklás is alapvetően legális."

A koncert szerinte jól sikerült, annak ellenére, hogy ilyen típusú zenét most hallhatott életében először a közönség. Még álló tapsot is kaptak a fellépés végén, igaz, ezt úgy is felfoghatjuk, hogy a hallgatóság egyszerűen csak örült, hogy vége szakadt a furcsa zenének.

 

A Laibach direkt A muszika hangjaiból adott elő néhány dalt, hiszen ez azon kevés nyugati filmek egyike, amit legálisan meg lehet nézni Észak-Koreában. A színházban tartott fellépés mellett a zenekar egy iskolában is játszott, ahol annyira jóül sikerült a koncert, hogy a zenekarral fellépő norvég művész, Morten Traavik a közönségbe is beugrott.

MTI / EPA / KCNA

Saliger szerint szívesen maradtak volna még Észak-Koreában, mert ahogy ő fogalmaz, "ugyan ez egy szegény és elszigetelt ország, egy keménykezű diktatúra irányítása alatt, mégis, az itt élő emberek fantasztikusak, és úgy tűnt, még megvan bennük egyfajta értékes életbölcsesség, ami bennünk már nincs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!