szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendhagyó gazdaglistával állt elő júniusi számában a Forbes magazin magyar kiadása: hazai mesefigurák vagyonát vizsgálta nemcsak fikciós, hanem valóságos paraméterek alapján.

Az amerikai Forbes már többször rangsorolta a mesefigurákat vagyoni helyzetük alapján, legutóbb 2013-ban közöltek összeállítást. A tengerentúli listát nem meglepő módon Dagobert bácsi vezeti, akinek a Disney-filmek és sorozatok alapján mérték fel vagyonát a hagyományos módszerekkel a magazin szakírói. Tony Stark, azaz Iron Man is ott van az élbolyban, de előkelő helyen áll Lara Croft, a Tomb Raider hősnője is, aki a brit felső körökből származik.

A magyar lista élén 560 milliárdjával (ezzel 287,9 milliárdos vagyonnal bíró Csányi Sándort is leelőzi), a Macskafogó maffiavezére, Giovanni Gatto áll. A vagyonos kandúr szereti a luxust, a partikat és a csinos énekes cicákat. Mesés gazdagságával nem csak az OTP-vezért, de a Mesék Mátyás királyról címszereplőjét is maga mögé utasítja. A Hunyadi-ház sarja a magazin szerint stabil birodalmat igazgat, ingatlanportfóliójának pedig ékei a budai, valamint a visegrádi vár, a művészetekre és a kultúrára fordított pénz mellett sokat szán katonai kiadásokra is.

Fazekas Mihály korai oligarchája, a Ludas Matyi intrikusa, Döbrögi Dániel mezőgazdasággal, kereskedelemmel és egyéb befektetésekkel alapozta meg vagyonát, amelynek értékét mai árfolyamon 61 milliárdosra taksálja a Forbes.

A listán feltűnik a Szaffi Botsinkay Jónása, aki a címszereplő Szaffival együtt busás örökségből és földművelésből él fényesen, de nem hiányozhat a rangsorból a Süsü, a sárkány királyfija, és a népmesék „legkisebb fiúja”, aki sokra vitte, legalábbis a Forbes szerint biztosan.

Ami a különös lista összeállításának módszertanát illeti, a mesék története alapján a szerkesztőség munkatársai összeállították a szereplők portfólióját, majd a való életből vett megfelelő vagyonelemeket felértékelték. Támaszkodtak a történelmi dokumentumokra is, ahol lehetett, de a korabeli pénzérmék értékénél nem az inflációval számoltak, hanem azok mai értékét vették alapul. Ingatlanoknál nem az eszmei értéket vették figyelembe, hanem egy korrekt piaci árat lőttek be a mai árak alapján. A lista a fikció és a valóság határán készült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!