szerző:
Tetszett a cikk?

Először koncentrálódik Budapesten a régió összes ígéretes zenekara egy minifesztivál keretében. A környéken már sikerrel futó showcase fesztiválok mintájára szerveződő BuSH-on valószínűleg az összes zenekar a nagyobb áttörés reményében lép fel a nagyrészt szakmai közönség előtt. A fellépők közül két egészen eltérő úton hírnevet szerző előadót, a lengyel Brodkát és az ukrán Brunettes Shoot Blondes-t mutatjuk be.

A Budapest Showcase Hub mindjárt a november 16-i nyitóestén erősen kezd, hiszen a régió két talán legnagyobb jövő előtt álló produkcióját hozza Budapestre a Volkova Sisters társaságában. A magyar és a szomszédos országok bandákra koncentráló háromnapos fesztiválról és annak küldetéséről, fontosságáról itt írtunk korábban, most a két fellépőt mutatjuk be bővebben.

Brodka - tinipopsztár státusztól a nemzetközi áttörésig

A lengyel Monika Brodka története elsőre akár még hihetetlennek is tűnhet, pedig valószínűleg csak jókor és jól meghozott döntések kellettek ahhoz, hogy a kényelmes tehetségkutató utáni celeblét helyett olyan feltűnést keltsen zenei körökben, hogy a Guardian kérdezze kedvenc zenéiről vagy hogy az Editors kiadója szerződtesse.

Brodka még tizenévesen tűnt fel a lengyel Idolban, és ahogy az ilyenkor lenni szokott, a győzelme után azonnal producerek vették körül, lemezszerződést kapott: a csillogó, de kérészéletű karrier garantált volt. Csakhogy két, hazánkban is jól ismert hangzású, kaptafa-elektropop album után az énekesnő egészen más útra akarta terelni a pályáját. Eltűnt a reflektorfényből, és ötéves szünet egy sokszínű, műfajok között ugráló, a korábbiakhoz képest bátrabb lemezzel (Granda) rukkolt elő, amelyen már a dalok társszerzője volt, és a lengyel szövegeiért is ő felelt. A Granda ráadásul nem csak rétegsiker lett, hiszen az időközben felnövő, korábbi “cuki tini popsztár” mindenki számára ismerős volt Lengyelországban, még ha a hangzás nem is volt kimondottan rádióbarát.

Persze Brodkának a korszellem is kedvezett, hiszen dívák helyett egyre sűrűbben ütötték át a mainstream-plafont az inkább önálló zenei életművet felépítő női előadók, gondoljunk csak M.I.A.-ra, Grimes-ra, Lorde-ra vagy St. Vincentre.

A komolyabb nemzetközi áttörésre azonban egészen 2016-ig kellett várni. Addigra Brodka hazájában tulajdonképpen elérte a csúcsot, de az angol nyelven kiadott Clashes már egészen más kapukat nyitogat. A teljes egészében saját dalokból álló, és vizuális körítésében is teljesen Brodka elképzeléseit tükröző album már az újdonságra nyitott Play It Again Sam kiadónál jelent meg (ennél a kiadónál van például a Balthazar, a Crystal Fighters vagy a dEUS is), a lemez és a tehetségkutatóból kitörő dalszerző pedig hirtelen téma lett az összes fontosabb zenei portálon.

Brodka karrierje mostantól lesz fontos próbája a térség piacképességének a popzenében, hiszen olyan profi háttér dolgozik egy kelet-európai előadó mögött, amire nagyon ritkán van példa. Ha sikerül még szélesebb közönséget elérnie Európában vagy a tengerentúlon, valószínűleg a térség más tehetségeinek is utat törhet.

Brunettes Shoot Blondes - egy pofonegyszerű ötlettel a milliós nézettségig

A Brunettes Shoot Blondes története akár az OK GO karrierjének kelet-európai verziójaként is leírható. A kijevi indie-pop banda egy klipnek köszönhetően robbant be a nemzetközi köztudatba, hogy későbbi klipjeiket már nemzetközi cégek finanszírozásával készítsék el. Azonban ahogy az OK GO esetében is, a karrier az elképesztő nézettség ellenére sem egyenes ívű, a csapat jelenleg is kiadót keres magának.

Jellemző, hogy a Brunettes Shoot Blondes név valószínűleg keveseknek mond bármit is, a Knock Knock iPhone-okkal és iPadekkel felvett animációs klipje azonban egyetlen kockájáról szinte mindenkinek ismerős lenne. Az egyetlen snittből álló klip elképesztő köröket futott, a Huffington Posttól a Mashable-ig szinte az összes virális tartalmat generáló oldal cikkezett a videóról. A klip pedig nem került semmibe, a frontember, Andrew Kovaliev adta az ötletet, osztálytársa animációs stúdiójában pedig fél nap alatt fel is vették.

A hatalmas siker egy csapásra radarra tette a bandát, Kovaliev például 2015-ben az elsők között kapott Ukrajnában biometrikus útlevelet, amivel vízum nélkül utazhat a schengeni övezeten belül.

A nagy áttörés azonban az ő esetükben még várat magára. Hiába szponzorálta a Bittersweet, 2015-ben kiadott EP-jük címadó dalának klipjét az Opel, miután a banda német nyelvterületen is feltűnést keltett, a szintén ötletes klip már nem szólt akkorát.

A négytagú formáció azóta is folyamatoan koncertezik Európában, jelenleg egy komolyabb kiadó figyelméért küzdenek. Példájuk azonban tanulságos lehet, hiszen szinte minimális befektetéssel kaptak óriási figyelmet, igaz, az még tanulságosabb sztorinak ígérkezik, mit tudnak kezdeni ezzel a tőkével a későbbiekben

A Brodka és a Brunettes Shoot Blondes a Volkova Sisters társaságában lép fel november 16-án, a Budapest Showcase Hub nyitóeseményén az A38 hajón. Részletek a Facebook-eseményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!