Bicsérdi Ádám
Bicsérdi Ádám
Tetszett a cikk?

A hollandiai Eurosonic után a régióban fontosnak számító szlovéniai MENT fesztiválon is koncentráltabban lesz jelen a magyar zeneipar, ráadásul most három teljesen különböző stílusú előadó mutatkozhat be a szakmai közönség előtt. Idén Apey, a Gustave Tiger és az Uffalo Steez irányíthatja a figyelmet a magyar zenei életre.

Középtempós gitárzenével már nagyon nehéz figyelmet felkelteni – vontuk le korábban a következtetést a bécsi Waves fesztivál után, amelyhez hasonló rendezvényre, a ljubljanai MENT-re utazik most három magyar produkció is, és reményre adhat okot, hogy mindhárom előadóban benne van a potenciál stílusuknál fogva, hogy nem tűnnek el a fellépő 50 előadó között. A 2016 legjobbjai közé választott  nagylemezét egy.két.há-sorozatunkban bemutató Gustave Tiger punkban, az itthon egyre komolyabb rajongótábort maga köré gyűjtő Apey az énekes-dalszerzők között, míg az Uffalo Steez elektronikában kelthet majd feltűnést a nagyrészt szakmai közönség előtt. A három magyar előadó a fesztivál legerősebb napján, február 3-án pénteken lép fel Ausztria, Horvátország és számos más ország legjobbjainak társaságában.

Gustave Tiger
Fülöp Máté

A MENT a tavaly pesti klubokban rendezett BuSH-hoz hasonlóan a Közép- és Kelet-Európa zenekaraira koncentrál, idén ráadásul a magyar küldöttség kiemelt figyelmet kap a szlovéniai fesztiválon. A Cseh Tamás Program által életre hívott HOTS (Hungarian Oncoming Tunes) brand alatt mutatkoznak be ugyanis az európai showcase-fesztiválokon a legizgalmasabbnak tartott magyar előadók.

Ez a tudatosabb jelenlét látszott már a hollandiai Eurosonicon is, ahol a Jónás Vera Experiment, a Fran Palermo és a Bohemian Betyars képviselte hazánkat a seregszemlén, és ez a tendencia folytatódik most a MENTen, illetve később a Tallin Music Weeken is. A fellépők mellett pedig a koncerteket kísérő szakmai rendezvényeken is szerepelnek majd magyar előadók, Salamon Gergely például a szintén a régióra koncentráló eastaste (róluk itt olvashat bővebben) képviseletében például a zenészek és a filmipar szorosabb együttműködéséről beszél majd, de a magyar fesztiválok szervezői, promóterek, kiadók is rengeteg szakmai tippet kaphatnak például arról, hogy mi a titka az itthonról irigykedve figyelt lengyel könnyűzenei fesztiváloknak.

Azonnali nemzetközi áttörést felesleges várni egy ilyen lehetőség után, de hosszú távon a magyar könnyűzene ismertsége és megítélése sokkal kedvezőbbé válhat külföldön az ilyen fesztiválos szerepléseknek köszönhetően, ezúttal pedig mindhárom kiküldött előadó európai léptékben is különleges dolgot csinál, így joggal lehet bizakodni a sikerükben.

A fesztiválról a későbbiekben már helyszíni beszámolóval jelentkezünk.

Ezek voltak 2016 csúcspillanatai a magyar zenében

2016 ellentmondásos év volt: miközben a korábbi évtizedes lemaradáshoz képest jelenleg rengeteg stílusban - gitárzenében, hiphopban, elektronikában, metálban, punkban, vagy jazzben - közel ott tartanak a magyar előadók, mint a világ popzenéjét meghatározó produkciók, a hazai minőségi zene jóformán eltűnt a mainstream médiából.

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!