szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fesztiválzenekar például 450 milliót szedett be eddig a taóból.

A főpolgármester szerint sem jó döntés a taorendszert egy az egyben eltörölni. Orbán Viktort is meg fogja kérni arra, hogy „a kormány ne generálisan szankcionáljon, ha valamilyen rendellenességet észlel a kulturális tao-támogatások esetében, hanem ha konkrét esetek jutnak a tudomására, akkor ezekben járjon el” – írtuk korábban.

Tarlós István a nyilatkozatában csak a budapesti színházakról beszélt, amiknek szerinte továbbra is garantálni kellene a kulturális tao-támogatásaik értékét.

A tao azonban például a zenekarok költségvetésében is erőteljesen megjelenik. Erdődy Orsolya, a Budapesti Fesztiválzenekar megbízott ügyvezető igazgatója kérdésünkre elmondta, a BFZ esetében mintegy 450 milliós tétel (volt) évente.

„Egyetértek azzal, hogy a kultúrára szánt támogatásokat mindenhol a leghasznosabb és legfontosabb célokra fordítsák, és a visszaéléseket megszüntessék. Helyesnek és szükségesnek tartom, hogy a megszűnő taót az állami szervek más forrásokból kompenzálják” – tette hozzá.

Más kulturális intézmények mellett a Budapesti Fesztiválzenekar működésének biztosítása is nagyban függ tehát ettől a kompenzációtól, ami a zenekar költségvetésének igen jelentős része, ezt a BFZ tevékenységének biztosításához pótolni kell. „Ezzel kapcsolatban tárgyalásban vagyunk az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetőivel. Bízunk abban, hogy a tervezett állami kompenzáció a jövőben a hasznosan működő kulturális intézményekhez kerül.”

A BFZ működtetője a Budapesti Fesztiválzenekar Alapítvány, aminek a legnagyobb támogatója az állam (idén 1,15 milliárd forintot szánt erre a központi költségvetés), a főváros 120 milliós támogatást szavazott meg, és idén 429 milliós a világhírű (és számos társadalmi célú programot futtató) zenekar taokerete.

A kormány asztalán fekvő előterjesztés szerint a mostani taorendszer megszűnne, a jövőben az Emmi oszthatná az előadóművészi-kulturális pénzeket, több tízmilliárdot, várhatóan pályáztatással.

Ezzel kapcsolatban Máté Gábor, a Katona József Színház igazgatója korábban azt mondta: ez a támogatás ma már a színházak költségvetésének ötödét jelenti, és ha ez a bevétel kiesne, kénytelenek lennének bezárni a Kamra Színházat. Hasonlóképpen nyilatkozott Tarlós is, aki szerint a pályázati rendszer kiszámíthatatlan követelményei miatt pénzügyileg tervezhetetlenné válnának a színházi évadok.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!