szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Demeter Szilárd a Petőfi Irodalmi Múzeum körül centralizálná a magyar irodalmi életet, többek között egy irodalmi ügynökséggel. Megszüntetné az irodalmi élet budapesti koncentrálódását, és kimondottan a magyar olvasókat megcélzó írókat támogatná közpénzzel.

Interjút adott a Népszavának Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) múlt héten véglegesített igazgatója, aki azt mondta, komoly adósságot örökölt meg a múzeumban és tagintézményeiben, ezért most azon dolgozik, hogy többletforrást kapjanak a kormányzattól. Arról, hogy kapott-e erre szóló ígéretet azt mondta, nem, "ez a kormányzat nem így működik. Az ember kiszámolja a költségigényét, és utána kezdődik a tárgyalás."

Arról, hogy elődjét, Prőhle Gergelyt azután menesztették, hogy Szakács Árpád a kormánypárti Magyar Időkben kirohanást intézett ellene, Demeter Szilárd azt mondta:

Ez nem kultúrharc, hanem ilyen belső lökdösődés. Méricskéljük, hogy kinek mekkora, meg ütögetjük egymás kezét a homokozóban a lapáttal. Én ezt a kormányt az elmúlt nyolc év alapján egyáltalán nem olyannak ismertem meg, hogy bármifajta cikk a döntéshozókat valamilyen irányban befolyásolta volna.

Demeter hosszan beszélt arról, hogy mit tervez a PIM élén. Azt mondta, szerinte belterjesség uralkodik a magyar irodalmi életben, az írók Budapesten csak egymással foglalkoznak, ezért az a célja, hogy azt, ami a PIM-ben működik, kivigye például Borsodba. Erdélyi születésűként többször is hangsúlyozta, hogy a magyar kultúra nem áll meg az államhatároknál, ezért szerinte automatikusan elsősorban Kárpát-medencében kell gondolkodni.

Azt mondta, tervez egy úgynevezett Writers Residence Programot, amely azt jelentené, hogy olyan alkotói ösztöndíjakat adnak, amelyeket vidéki városokban kellene eltölteni. "Nem Budapestre akarok koncentrálni tíz külföldi írót, hanem ezeket a szerzőket megturnéztatjuk a Kárpát-medencében, és a velük készített interjúkat, az ő verseikről készült fordításokat pedig abban az irodalmi-kulturális melléksorozatra rácsatlakoztatott PIM-hírlevélben megfuttatni, amely az egész Kárpát-medencében működik. Az Előretolt Helyőrség irodalmi-kulturális mellékletről beszélek" – mondta Demeter utalva a komoly állami pénzekkel megtámogatott íróakadémiára.

Demeter elmondása szerint a PIM körül centralizálná az irodalmi életet, ezzel kapcsolatban beszélt egy "irodalmi ügynökség" létrehozásáról is. Erről azt mondta:

Ez olyan nonprofit kft. lesz, Petőfi Irodalmi Ügynökség vagy bármilyen néven, ahová regisztrálják az írókat az írószervezetek, könyvkiadók, érdek- és értékszövetségek. Ezeket a regisztrált írókat közvetíti ki az ügynökség az igényeknek megfelelően.

Azt is mondta, hogy szerinte az számít magyar írónak, aki magyarul ír a magyar olvasóknak, ezen kívül az írók másik típusa szerinte az, aki magyarul ír ugyan, de világhírű akar lenni, és azt szeretné, hogy lefordítsák a műveit, de szerinte ez inkább üzleti vállalkozás. "Ebbe nem tennék közpénzt. Közpénzt abba tennék, ami a magyar olvasóknak térül meg" – mondta.

Arról, hogy a Századvég Alapítvány az együttműködő partnere azt mondta, hogy ez a gondolati háttér miatt fontos, mert az alapítványnál "rengeteg izgalmas gondolat fogalmazódik meg, ezek befolyásolják a magyar kormányzat irányát. Ha már ennyire átpolitizálódott a kultúra – mert átpolitizálódott –, akkor a szándékom az, hogy azoknak a gondolatoknak a forrástérképét is bevonzzuk a kulturális diskurzusba. Tehát ne az legyen, hogy köpködünk egymásra Orbán-fóbiásan vagy Orbán-imádóként, hanem maguknak a politikai gondolatoknak a környezetét próbáljuk meg a mi művészi eszközeinkkel megközelíteni."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!