Tetszett a cikk?

Szentirmay László újságíró a kádári Magyarország egyik „legszabadabb” helyén vezette az egyik legfontosabb politikai vitafórumot. Most jelent meg az erről és a félszabad politizálás egykori világáról szóló könyve.

Mára kiesett a köztudatból, hogy az 1970-80-as években milyen gazdag volt a budapesti második és „másfeledik” nyilvánosság. Vitakörök, egyetemi és nem egyetemi politikai klubok, szakkollégiumok, „repülő” szabadegyetemek, lakásszemináriumok, lakásszínházak, nem hivatalos irodalmi estek, kiállítások, happeningek, táborok, szamizdat butik. Szentirmay László könyve, a Polvax – egy politikai klub a Kádár- és az Orbán-korban 38 polgárt sorol fel, aki befogadott a lakásába „repülő” egyetemi előadásokat, lakásszemináriumot. Erről az elsüllyedt világról ad minden eddiginél teljesebb képet Szentirmay könyve, középpontban az egyik legjelentősebb politikai klubbal, a Közgázon (a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen) szervezett Polvaxszal.

1976 és 1984 között százhárom vitaesten, olykor 300-600 résztvevő előtt szólaltak meg a korszak prominens politikusai, rendszerkritikusai, reformközgazdászai. Ezeknek a vitaesteknek az állandó műsorvezetője volt a Közgázon végzett Szentirmay László újságíró, a renitens Neoprimitiv zenekar tagja. A könyv második részében ezt a világot vizslató belügyi apparátust, az általuk foglalkoztatott besúgókat, azok és a beszervezésnek ellenállók történeteit ismerjük meg. A harmadik rész pedig a 2010 után feltámadt Polvaxról szól.

A kötetet Lengyel László elő- és Kéri László utószava mellett Farkas Zoltán, Domány András, Dobszay János és mások írásai és sokak visszaemlékezései gazdagítják.

hvg.hu: A Közgáz volt Magyarország egyik legszabadabb helye – állítja Kéri László. Ennek a legszabadabb helynek a klubjában, a Polvaxban egymást váltották a rendszer vezető káderei és az ellenzékiek, vagy majdnem azok.  

Szentirmay László: Ez így van. De mi a rendszer embereit is azért hívtuk, hogy nézzenek szembe a kételyeinkkel, és próbáljanak őszintébben, emberközeli módon beszélni. Vagy sikerült nekik, vagy nem. Aczél György például teljesen megetette a társaságot, vastapsot kapott. Pozsgay még nagyobbat. Benke Valéria, Óvári Miklós viszont hatástalan, szürke és gyáva volt. Grósz Károly pedig vehemens és nagyon balos. A kaméleon Schmitt Pál, az OTSH alelnöke mellébeszélt, próbáltam kapacitálni, hogy most már mondjon valamit arról, hogy megyünk-e a Los Angeles-i olimpiára, vagy sem. Szemünkbe hazudott, hogy még nincs döntés, pedig már volt.

A radikális reformközgazdászok nagyon fontosak voltak számunkra. Az akkori ifjú titánok például, Bauer Tamás, Lengyel László, akik szemináriumot sem tarthattak az egyetemen. Különösen nagy sikert aratott Bácskai Tamás. Szórta a poénokat, dőltünk a röhögéstől. Amikor 2005-ben megtudtuk, hogy a rokonait is besúgta, és milyen rondán, az pofán csapott minket.

Szentirmay László
Reviczky Zsolt

hvg.hu: Mintha a klubosok valamilyen átmeneti állapotban lettek volna a kritikus rendszerpártiság és ellenzékiség között. Ennek volt a szimbóluma az a felhívásuk, amely arról szól, hogy teljesen egyetértenek a KISZ deklarált céljaival, de mivel a KISZ-ben ezeket szolgálni nem lehet, kilépnek?

Sz. L.: Jól látja. Megfogalmazták ezt a nyilatkozatot. Megvolt a nap, amikor úgy huszonöten egyszerre, demonstratívan kilépnek. Másnap megint huszonöten, majd ötvenen. És amikor ez elkezdődött volna, államellenes plakátok jelentek meg az egyetemen. Ez persze titkosszolgálati provokáció volt. Kitört a botrány, a kilépésnek ezek után egészen más jelentése lett volna, amit már senki sem vállalt. Ellenzékibbet csináltak a klubosokból, mint amilyenek voltak.

hvg.hu: A könyve szerint a Polvaxot kétszer próbálták betiltani. Ezek hogy zajlottak?

Sz. L.: Telefonált a Közgáz párttitkára: leszóltak a BM-ből, hogy vége. Felhívtam egyik meghívottunkat, Horn Gyulát, a pártközpont külügyi osztályának helyettes vezetőjét.

Mondtam, betiltottak minket, mert azt mondták, hogy ez egy új Petőfi Kör. Erre Horn: „Marhaság, lehet folytatni.” És lehetett. Aztán ez még egyszer megismétlődött. Egy osztályvezető-helyettes a pártközpontból simán felülírta a BM intézkedését.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: Majd másfél évre abbahagyták maguktól. Miért?

Sz. L.: Mert 1981-ben megtiporták az egész Közgáz klubot, amely hatalmas intézmény volt, koncertekkel, ezer-ezerötszáz fős szombati bulikkal, mindenféle programmal. Jobbágy Gyula vezette, egy korai reformkommunista, aki egyáltalán nem szimpatizált az ellenzékkel. Ő szervezett egy fővárosi diáktalálkozót, a Befőtet (Budapesti Egyetemisták és Főiskolások Tanácskozása – a szerk.) azzal a céllal, hogy fővárosi egyetemista érdekvédelmi szövetséget alakítsanak. A BM-esek elterjesztették, hogy olyan politikai ifjúsági szövetséget akar, amilyen Lengyelországban az 1980-81-es események sodrában létrejött. A KISZ és a BM a Befőtet úgy eltérítette, hogy nem lehetett az egészből semmi. Gyulára pedig rászálltak, teljesen tönkretették az életét. Összesen öt kocsival követték. Gyula leállt a diákszövetség összehozásával, csak az ugyanekkor tartott Illés nosztalgiakoncert szervezésével foglalkozott. Kirúgták az egyetemi állásából, tájékoztatták, hogy itthon munkát nem kap, gyakorlatilag a BM zavarta ki Kanadába. A Klub Közlöny című sokszorosított lapban olyan kőkemény írások jelentek meg ezer példányban, amelyeket el nem lehetett volna képzelni nyomtatott lapban. A Befőt után közölték, hogy abban ezután cikk nem lehet, csak a program...

Mindez letaglózott minket, és amikor ezek után a rektorhelyettes kihúzott több tervezett témát, és betiltottak egy Lengyelországról szóló nemzetközi vitaestet is, abbahagytuk. De másfél év múlva már éreztük, hogy muszáj folytatni, és akkor még jobb és izgalmasabb lett a Polvax.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: A besúgók adatai nagyon furcsán szerepelnek a könyvben.

Sz. L.: Úgy döntöttem, hogy a BM embereinek, a tartótiszteknek a nevét kiírom, akik a társaikról írásban jelentettek, azoknak a keresztnevét és a vezetéknév első betűjét, akik pedig „csak” szóban, de ennek nincs írásos nyoma, azoknak csak a monogramját.

hvg.hu: De ott van a kartonok fotóján az anya teljes neve, a lakóhely, a születési dátum, akiknek az illető neve jelent valamit, azok tudják azonosítani. Ez így álságos, nem?

Sz. L.: Lehet, hogy igaza van, de így próbáltam valahogy egy hierarchiát jelezni a tettesek között.

hvg.hu: Az van most is, ami akkor volt – ezt sulykolja a könyv. Egymás mellett szerepel az elején Kádárnak és Orbánnak a meghívást elhárító levele, a könyv végén Kádár és Orbán webgrafikája, közepén Bródy János dalszövege, az Ezek ugyanazok, még a könyv kiadóját is szamizdatnak nevezte el. Holott ez nem szamizdat, és mi most szabadon beszélgetünk. Az új Polvax 2010-től legális ellenzéki fórum volt. Úgy vélem, elbagatellizálja a különbséget a két korszak szabadságfoka között.

Sz. L.: Ennek azért van komoly indoklása. Átvettem Dobszay János összeállítását a HVG-ből, amely 13 pontban összefoglalja az Orbánt vezérlő kádárista-rákosista ösztönöket. Az egypártrendszerre törekvéstől a függésben tartáson, a civilellenességen, az erőszakszervezetek preferálásán keresztül a személyi kultuszig és az ellenségkép-gyártásig. Annyiban jobb ma a helyzet, hogy egy ilyen könyv megjelenhet. A történelmi lehetőségekhez képest viszont rosszabb. Annak idején nem volt választási lehetőség, hogy merre igazodjon az ország. Most úgy igazodik Keletre, hogy Nyugatra is igazodhatna. Ezt a könyvet meg lehetett még jelentetni, de például nem lehet már vele a Közgázra menni. Ez a könyv jelentős részben arról szól, ami ott történt. És nem lehetett a Corvinuson bemutatni, sem a könyvesboltjában árulni, az új Polvax sem kaphatott helyet az egyetemen, sem másutt, csak Iványi Gábor Wesley Főiskolája merte befogadni.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: Az új Polvax 2011-től lényegében a kritikus ellenzékiek fóruma lett. Miért?

Sz. L.: Hívtam kormánypártiakat, sokakkal próbálkoztunk. Pokorni Zoltán és Kovács Zoltán eljött, más nem.

hvg.hu: Miért hagyták abba?

Sz. L.: Belefáradtam, egyre nagyobb erőfeszítéssel sikerült izgalmas klubesteket összehozni, de csökkent az érdeklődés. Már csak 40-50-en jöttek el, míg 2012 januárjában Bajnai Gordon 280 fős közönségtől kapott vastapsot, vagy 2014 karácsonyán André Goodfriend estjén még a karzatról is lógtak.


Arcok és események

  • Aczél György (1917-1991) Az MSZMP KB titkára, PB-tag, miniszterelnök-helyettes. Kádár János után a legismertebb és legtöbbet emlegetett politikus a Kádár-korszakban. A magyar kultúrpolitika első számú irányítója. Megosztó, de karizmatikus egyéniség. Híresen kiváló kommunikációs képességekkel rendelkezett.
  • Pozsgay Imre (1933-2016) Kulturális miniszter, a Hazafias Népfront főtitkára, PB-tag. A pártvezetők újabb generációjának legnépszerűbb tagja. Aczél György embere, majd riválisa. A nép-nemzeti irányzat képviselői benne látták legfőbb képviselőjüket a hatalomban. A rendszerváltás idején a legradikálisabb reformkommunnisták között tartották nyilván. Ő volt a posztkommunista MSZP frontembere az első szabad választáson. Később a jobboldalhoz csatlakozott.
  • Benke Valéria (1920-2009) A Magyar Rádió elnöke az 1956-os forradalom előtt és után, művelődésügyi miniszter, 1970-1985 között az MSZMP PB első és egyetlen nő tagja.
  • Óvári Miklós (1925-2003) A legmagasabban képzett, legműveltebb pártvezető, egykori Eötvös-kollégista, latin-olasz szakos tanár. Aczél embere. Ideológiai titkárként és PB-tagként 1970-től Kádár leváltásáig, 1988-ig tartozott a legfelsőbb vezetők közé. Rossz kommunikátorként és színtelen egyéniségként emlékeznek rá.
  • Grósz Károly (1930-1996) A hetvenes években az MSZMP KB Agitációs és Propaganda Osztályának vezetője. A nyolcvanas évek második felében ért a csúcsra. 1987-1988-ban miniszterelnök, 1988-1989-ben Kádár utódaként az állampárt főtitkára. A párt “baloldalának” markáns képviselője. Rendpárti reformkommunistaként vette át a párt vezetését, de az események gyorsan túlléptek rajta.
  • Schmitt Pál (1942-) Az Egyesült Államok és számos más ország bojkottálta az 1980-as moszkvai olimpiát a Szovjetunió afganisztáni agressziója miatt. Visszacsapásként a Szovjetunió bojkottálta az 1984-es Los Angeles-i olimpiát, és erre késztette szövetségeseit is. Erről Magyarországon a döntést formálisan a Schmitt Pál által irányított Magyar Olimpiai Bizottság hozta meg.
  • Bácskai Tamás (1925-2007) Színésznek indult, kiváló előadói tulajdonságokkal rendelkező, négy idegen nyelven beszélő, magasan képzett közgazdász. Az 1968-as gazdasági reform egyik kulcsembere. A Közgazdaságtudományi Egyetem tanszékvezetője, a Nemzeti Bank egyik vezetője. 1957-től az állambiztonság titkos megbízottja.
  • Horn Gyula (1932-2013) 1956-57-ben karhatalmista, a ‘70-es, ‘80-as években a pártközpont külügyi osztályának munkatársa, majd vezetője. A rendszerváltás idején külügyminiszter. A rendszerváltás után a posztkommunista utódpárt vezetője, 1994-1998 között miniszterelnök.

Néhányan a Polvax vendégei közül

1976-1984: Aczél György, Antal László, Bácskai Tamás, Bacsó Péter, Bauer Tamás, Bihari Mihály, Bródy János, (id.) Donáth Ferenc, Gombár Csaba, Grósz Károly, Hankiss Elemér, Hegedűs András, Hernádi Gyula, Horn Gyula, Jancsó Miklós, Knopp András, Lengyel László, (a betiltott) Mozgó Világ szerkesztői, Nyers Rezső, Pozsgay Imre, Ruzsa Ferenc, Sárközy Tamás, Schmitt Pál, Stumpf István, Tardos Márton, Vargha János, Zsámbéki Gábor.

2011-2016: Bajnai Gordon, Békesi László, Bojár Gábor, Bokros Lajos, André Goodfriend, Gyurcsány Ferenc, Heller Ágnes, Herényi Károly, Iványi Gábor, Kéri László, Király Júlia, Konrád György, Kovács Zoltán (kormányszóvivő), Kuncze Gábor, Magyar Bálint, Majtényi László, Parti Nagy Lajos, Pokorni Zoltán, Simor András, Spiró György, Surányi György, Vadai Ágnes, Várszegi Asztrik.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!