Ha Matyi, akkor Rákosi

Az első színes magyar film, a Ludas Matyi pártállami filmgyártás első nagy dobása volt. Hetven éve mutatták be.

  • HVG HVG
Ha Matyi, akkor Rákosi

A rákosista alkotmány megszületése napján indult, és a Rajk-perrel egy időben folyt a 70 éve bemutatott első magyar színes film forgatása. A Ludas Matyi hatalmas statisztériával, műgonddal, politikai felügyelet alatt készült. És a kor szellemének megfelelően nyúltak hozzá Fazekas Mihály szövegéhez is.

Az eredeti alkotás végére Döbrögi például megjavul, 1950-ben viszont gonosznak kellett maradnia, mert különben nem fokozódhatott volna az osztályharc.

A Filmpolitikai Bizottság 1949. július elsején megtartott ülésén egyhangúlag üdvözölték az eltávolodást az eredeti műtől, és további távolodást javasoltak. A külső felvételeket 1949. augusztus 20-ától október végéig Dabason és környékén vették fel. Filmre ennyit még nem költöttek, ennyi statisztával nem dolgoztak.

A díszbemutatóra 1950. február 27-én került sor Szakasits Árpád államelnök és számos miniszter, potentát jelenlétében az Erkel Színházban. Volt, akinek Matyiról, volt, akinek Döbrögiről jutott eszébe Rákosi Mátyás. De hogy a nézők tapssal vagy hallgatással reagáltak-e, az kiderül a HVG legfrissebb számából. A teljes cikket elolvashatják a hvg360-on.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?