szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vidéki középiskolákban, művelődési házakban lépne fel a Széchenyi István Történelmi Vándorszínház, amely többek között Jézus Krisztus követésének példázatait, valamint a magyar történelem sorsfordító pillanatait dolgozná fel.

Megalakult a Széchenyi István Történelmi Vándorszínház, amelynek célja a keresztény értékrend és a történelmi tárgyilagosság közvetítése, valamint a magyar nyelv ápolása lesz - közölte az alapító Gróf Széchenyi Család Alapítvány az MTI-vel.

A Vándorszínház vezetésére a Széchenyi család Fazekas István Jókai-díjas drámaírót, a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának adjunktusát kérte fel.

Mint Széchenyi Tímeát, a Gróf Széchenyi Alapítvány kuratóriumának elnökét idézik: a család régóta fontolgatja egy olyan színtársulat létrehozását, amelyik akár a Kárpát-medence legkisebb magyar lélekszámú településeire, illetve a színpaddal rendelkező középiskolákba is elviheti azokat a kamaradarabokat, amelyek Jézus Krisztus követésének példázatait, vagy a magyar történelem sorsfordító pillanatait tárják a nézők elé.

A Vándorszínház keretében a hangjáték műfaját is szeretnék megújítani. A Vándorszínház az Árva Bethlen Kata, a Tony, a Pilátus éjszakája, a Zrínyi Ilona és A pillanat érkezése című színdarabot tervezi műsorra tűzni, valamint Esztergályos Cecília Meddig vagyok? című önálló szerzői estjét.

A Széchenyi István Történelmi Vándorszínház nyitott társulás, fenntartó partnerként - az alapítvány jóváhagyásával - bárki csatlakozhat hozzá - áll a közleményben.

A Kis Domonkos Márk vezetésével működő Déryné non-profit kft. az előadó-művészeti többlettámogatásból kapott egymilliárd forintot azért, hogy "minőségi színházi előadásokat" juttasson el kistelepülésekre. "A kultúra mindenkié, nem csupán egy szűk elité, ezért azokhoz is el kell vinni, akik földrajzi okokból nehezen jutnak el színházba” - nyilatkozta Fekete Péter államtitkár tavaly decemberben. Szakmai körökben azonban kisebb felháborodást okozott a Déryné Program elindulása, a non-profit cég úgy nyert a többlettámogatásból tekintélyes összeget, hogy korábban nem is létezett, miközben a kieső kultúrtao pótlására létrehozott támogatástól más nem, vagy kisebb mértékben részesült.

Helyreigazítás:

Cikkünk korábbi változatában - az MTI beszámolója alapján - azt állítottuk, hogy a Széchenyi István Történelmi Vándorszínház a Déryné Program keretében is szeretne eljutni vidéki középiskolákba, művelődési házakba. Utóbb a Déryné non-profit kft. kérésére az MTI is módosította korábbi tájékoztatóját, e szerint a Széchenyi István Történelmi Vándorszínház egyáltalán nem vesz részt a Déryné Programban.

Cikkünkben - szintén tévesen - azt állítottuk, hogy a Déryné non-profit kft.-t Vidnyánszky Attila vezeti. Valójában a vezető Kis Domonkos Márk, aki szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében jelezte: az eredeti cikk állításával ellentétben, ők nemcsak budapesti, hanem az ország bármely területéről jelentkező minőségi előadásokat juttatják el kistelepülésekre. Hangsúlyozta azt is, hogy ők nem kizárólag egyfajta témájú produkciók utaztatását végzik. Egyben levelében is kifejtette: a Széchenyi István Történelmi Vándorszínház nem is nyújtott be jelentkezést a Déryné Programhoz, így nem ennek keretében jut el vidéki iskolákba és művelődési házakba.

Cikkünket ezeknek megfelelően módosítottuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!