Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Információink szerint Palkovics László Orbán Viktor üzenetével érkezett az egri érsekhez, hogy vegye át a helyi egyetemet, ám ő nem akar az SZFE-hez hasonló balhét, csak akkor venné át a városban lévő intézményt, ha a tanárok és a hallgatók is belegyeznek.

Bár az Eszterházy Károly Egyetem rektora Pajtókné Tari Ilona csütörtökön azt nyilatkozta, hogy nincs kizárva, hogy a Corvinus-hoz és a SZFÉ-hez hasonlóan - az épp most kétharmados törvénnyel bebetonozott - közérdekű vagyonkezelő alapítványi fenntartásba kerül majd az intézmény, lapunk úgy értesült, hogy ez csak az egyik verzió, sokkal valószínűbb, hogy az egri érsekségnek adják át az intézményt.

Legalábbis információink szerint két napja arról tárgyalnak az egyetem professzorai, hogy milyen írásbeli biztosítékot kell adnia az egri érseknek, ha át akarja venni az egyetemet.

A küszöbön álló fenntartóváltás fogadtatása az oktatók között vegyes, de a legtöbben természetesen nem szeretnék, ha a világnézeti semlegesség, a tan- és kutatási szabadság, az egyetemi autonómia terén rosszabb lenne a helyzet, mint jelenleg, amikor az állam tartja fenn az intézményt.

Ugyanakkor az egyetem vezetésének, és oktatóinak túl sok mozgástere nincs, tavaly kevesebb hallgatót tudtak felvenni az intézménybe, és már korábban is felmerül, hogy az egri egyetemet hozzácsapnák a szintén nem túl fényesen muzsikáló miskolcihoz. Ez nyilván súlyos következményekkel járna, csorbulna az önállóság, karok szűnnének meg. Egyik karát már elveszítette az intézmény, ugyanis idén augusztus 1-től az Eszterházy Károly Egyetem gyöngyösi székhelyű Agrártudományi és Vidékfejlesztési Kara a Szent István Egyetem szervezetébe olvadt be.

z Eszterházy Károly Egyetem Károly Róbert Campusa Gyöngyösön 2019. november 14-én
MTI / Komka Péter
Ráadásul a miskolci egyetem most alakult át alapítványi fenntartásúvá, az alapítvány elnöke pedig az igazságügyminiszter, Varga Judit.

A HVG úgy tudja, hogy Palkovics László felsőoktatásért is felelős miniszter a miniszterelnök személyes kérését tolmácsolta nemrég Ternyák Csaba egri érseknek, hogy vegye át a főegyházmegye a jelenleg öt karral – informatikai, gazdaság- és társadalomtudományi, pedagógia, bölcsészettudományi és művészeti, illetve természettudományi – működő Eszterházy Károly Egyetemet. Csakhogy az érsek el akarja kerülni az SZFE-hez hasonló balhét, ezért állítólag azt válaszolta, hogy csak akkor venné át az egyetemet, ha a tanárok és a hallgatók is belegyeznek. Az intézményt egyébként a 18. században a névadója, az egri püspök alapította.

Az Eszterházy Károly Egyetem épülete Egerben
MTI / Komka Péter

Orbán Viktor lépése szólhat az ellenzéki városvezetésnek, de leginkább annak, hogy egyre több intézményt igyekszik kiszervezni, vagy a hozzá hűséges alapítványokba, vagy pedig az egyház kezébe. Mirkóczki Ádám polgármester szerint a legrosszabb forgatókönyv a már korábban felmerült összevonás lenne. Azt is hozzátette, hogy az egri érsek eddig is ügyelt arra, hogy az átvett oktatási intézmények dolgozói és tanulói is támogassák a fenntartóváltást. Ugyanakkor természetesen nem csupán az érsek dönt, hanem a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia, mely lehet, nem lesz annyira finnyás, ha bele kell állni egy kis kultúrharcba.

Mindezen velül a Vatikánnak is jóvá kell hagynia, ha újabb felsőoktatási intézmény kerül a katolikus egyházhoz. Eddig a nem teológia felsőoktatási intézmények közül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola, és a Gál Ferenc Főiskola volt a katolikus egyház fenntartásban. Utóbbiba nemrég több állami főiskola integrálódott, így válhatott augusztus 1-jével egyetemmé, ám ehhez – mint a HVG korábban megírta – Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök sem a püspöki kartól, sem a Szentszéktől nem kért előzetes jóváhagyást.

Cikkünkre reagált a Eszterházy Károly Egyetem, melyben nem cáfolták, nem is érintették annak  legfontosabb állítását, miszerint  ez egri érsekség fenntartásába kerülhet az intézmény. A közleményben cikkünk első mondatát pontosítják, eszerint az egyetem rektora a hivatkozott lapnak, az egirugyek.hu-nak azt mondta: "Elképzelhető, hogy a versenyképesség fokozása, az egyetemünk tudományos és innovációs teljesítményének emelése érdekében mi is modellváltást hajtunk végre. Amikor aktuális lesz, az egyetem legfőbb döntéshozó testülete, a Szenátus dönt erről." A közlemény szerint a "két mondat közötti tartalmi különbség egyértelmű, rektor asszony valóban elképzelhetőnek tartja a modellváltást, de nem beszélt arról, hogy a vagyonkezelő alapítványi  fenntartásába kerül az intézmény." Ez valóban igaz, ám a neki feltett kérés egyértelműen a vagyonkezelő alapítványi átalakulásra vonatkozott: "Az Eszterházy Károly Egyetemre is hasonló alapítványi átalakulás várhat, mint az SZFE-re és a Corvinusra?"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!