Hitetlenkedve számolt be a Profil című osztrák hetilap az újság munkatársának, Franziska Tschinderlének a meghurcolásáról. Ahogy azt korábban megírtuk, Franziska Tschinderlét az M1 Híradója szerdán azzal vádolta meg, hogy „provokált” a Fidesz EP-delegációjának a budapesti Orbán–Salvini–Morawiecki-találkozóval kapcsolatban feltett kérdéseiben. Egész pontosan: kérdéseket tett fel.
„Az ember mindig rácsodálkozik, hogy mi minden lehetséges” – próbálja feldolgozni a történteket a Profil weboldalán pénteken megjelent cikkben Philip Dulle. A hetilap főszerkesztője, Christian Rainer a sajtószabadság és a Profil újságírója elleni „példátlan, nem is: példaszerű támadásnak” nevezte a magyar közmédia, illetve a magyar kormány eljárását, megjegyezve, hogy ehhez a kormányhoz az osztrák kormány rendre kritikátlanul áll hozzá.
A Profil weboldalán egy nappal korábban jelent meg a főszerkesztő cikke a lap újságíróját érő támadásról. Christian Rainer azt írta, hogy tisztázó telefonbeszélgetést folytatott Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszterrel, aki csütörtökön szintén telefonon beszélt Szijjártó Péter külügyminiszterrel. A telefonáláson túl Twitter-bejegyzésben is reagált az osztrák külügyminisztérium is. Leszögezték, hogy „a média alapvető feladata, hogy kritikus kérdéseket tegyen fel. Az M1 bánásmódja Franziska Tschinderlével ezért elfogadhatatlan.”
Telefonon hívta fel Szijjártó Pétert az osztrák külügyminiszter, aki szerint a média alapvető feladata, hogy kritikus kérdéseket tegyen fel. A magyar külügyminiszter viszont álhírterjesztésről, képmutatásról és liberális mainstreamről beszélt nemcsak a Profil újságírója, hanem Petry Zsolt ügyében is.
Franziska Tschinderle a hvg.hu-nak korábban úgy nyilatkozott: „ez az egész nem rólunk szól, és nem is arról, hogy nem kapunk választ a kérdéseinkre. Ez a budapesti és általában a magyar kollégáinkról szól, akiknek naponta, hetente ezzel kell szembesülniük. Szolidaritást érdemelnek, mi pedig garantálhatjuk, hogy nem fogjuk abbahagyni tudósításainkat a demokrácia hanyatlásáról a szomszédunkban.”
Az eset után több osztrák párt is felháborodottan reagált a történtekre. A szociáldemokraták (SPÖ) szóvivője „világos szavakat” követelt Sebastian Kurz kancellártól.