szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Samszia Hasszani a veszélyek ellenére folytatja a munkát.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

Afganisztán első női utcaművésze, Samszia Hasszani a maga eszközeivel próbálta megragadni az elmúlt napok sokkoló eseményeit, és a közösségi oldalára ezt a képet posztolta rémálom/Afganisztán 2021 címmel.

Az alkotással nemcsak azt akarta érzékeltetni, hogy a tálibok hatalomátvétele mekkora veszélyt jelent a nőkre, hanem azt is, hogy a művészet is a szélsőségesek célkeresztjében lesz az országban.

„Ha életben akarok maradni, fel kell vennem a burkát" - nőnek lenni a tálibok országában

Az elmúlt húsz évben az afgán nők láthatóvá váltak: csatlakoztak a katonasághoz, ott voltak a rendőrség kötelékében, politikai tisztségeket viseltek, részt vettek az olimpián, és világraszóló mérnöki sikereket értek el. Ezek a lehetőségek elképzelhetetlenek voltak a tálibok uralma alatt. Most ismét azzal szembesülnek, hogy a biztonságuk, a jogaik és a lehetőségeik a tálibok engedélyétől függnek.

 

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

Afganisztán motorja: a drogok és a segélyek

Az afgán gazdaság jelentős része nemhogy láthatatlan, de illegális, ezzel együtt Afganisztán a világ egyik legszegényebb országa. A tálibok az elmúlt években jelentős bevételekre tettek szert úgy, hogy az uralmuk alatt lévő területeken minden után informális sápot szedtek. Az ország rengeteg természeti kinccsel rendelkezik, de ezek kitermeléséhez beruházások kellenének, amikhez békére és stabilitásra lenne szükség.