szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha valaki nem ismerte eddig Marina Satti nevét, az gyorsan görgessen lejjebb. A krétai és szudáni szülők gyerekeként született, és a bostoni Berkleen diplomázott producer-énekes a Magyar Zene Házában ad koncertet a héten.

Először koncertezik Magyarországon május 7-én Marina Satti a Magyar Zene Házában. A görög és szudáni származású énekesnő meghívásával a városligeti intézmény most egy igazán up-to-date programot vállalt be, Sattinak ugyanis még csak ezután fog megjelenni az első nagylemeze (Yenna, vagyis Születés címmel), miközben a világzenét a poppal nagyon jó ízléssel keverő énekesről pár évvel ezelőtt már a Huffington Post is úgy fogalmazott, mint aki a görög fiatalok optimizmussal és reménnyel teli új hangja lehet. A Krétán született Satti fellépett többek között már a KEXP franciaországi stúdiójában, és idén a szlovák Pohoda fesztivál vendége is lesz, Mantissa (vagyis Jövendőmondó) című videóját pedig 51 millióan látták eddig a Youtube-on.

Marina Satti nagyrészt a Mantissának köszönheti, hogy a világ felfigyelt rá, az Athén utcáin táncoló lányok és a vidám, energikus popzene akkoriban lett slágerré, amikor a görögök – és a sok munkanélküli görög fiatal – próbáltak felocsúdni a gazdasági válságukból és az őket ért megszorításokból. „Nem számít, hogy mi jön veled szembe, te csak menj tovább" – mondta az énekes egy interjúban a számhoz készült, egyetlen snittben felvett klip kapcsán.

Satti már általános iskolás korában tanult klasszikus zenét, később kórusban énekelt, nagybátyja pedig a bizánci zene kutatójaként a kisázsiai térség zenei kultúrájának szeretetét oltotta belé. Egy ideig építésznek készült, de aztán hamar rájött, hogy a zenén keresztül tudja igazán megvalósítani önmagát, úgyhogy beiratkozott a zenekonzervatóriumba. Eleinte operaénekesi karriert vizionált magának, de aztán elkezdett jazzt tanulni, innen pedig már nem volt visszaút. 2007-ben egy ösztöndíjjal bejutott a bostoni Berklee-re, ahol modern dalszerzésből diplomázott. Elmondása szerint az Egyesült Államokban töltött évei alatt érezte egyre inkább azt, hogy vissza kell térnie a zenei gyökereihez, és a jazz, a pop zene vagy az opera helyett felfedezte magának a tradicionális görög és arab zenét.

Hazatérve Görögországba női vokalistákat gyűjtött maga köré, akikkel görög, török, bolgár és egyéb balkáni polifonikus dalkincseket dologztak fel. A csoportosulás idővel kinőtte magát: így jelenleg Satti nevéhez két kórus is fűződik. Az eredeti társulás, a fonés és a jelenleg 150 főt számláló chόrεs női kar. Azt mondja, épp úgy hallgat Bartókot, mint arab tánczenét. Ebből pedig csak valami izgalmas sülhet ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!