szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hernádi Judit, Stohl András és Hevér Gábor is megszólalt a bezárás szélére került Átrium színház miatt. Mostanra a független intézménynek tett felajánlások összege meghaladta a 31 millió forintot.

Az Átrium legutóbbi közleménye szerint június 27. és július 5. között összesen 31 millió 481 ezer forint érkezett a színházhoz felajánlásként magánszemélyektől és cégektől vagy egyszeri támogatásként vagy Mecénás Klub-tagságként vagy székkeresztelőként.

Stohl András, aki az átriumos Őrült nők ketrece című zenés darab főszerepét már több mint 300 előadás óta játssza, azt nyilatkozta a Blikknek, hogy ellentmondásos érzései vannak a támogatással kapcsolatban, mert „azt gondolom, nem a közönség dolga megmenteni egy színházat. Ez egy tüneti kezelés, hiszen ha sikerül is most összegyűjteni az összeget, akkor azt fogja mondani az eltartó szerv, hogy ha így is megy, nem szükséges további támogatást adni, és a következő évben ez már nem biztos, hogy összejöhet. De attól még nagyon szép gesztus, és hálásak vagyunk érte” – fogalmazott.

Hozzátette, hogy egyelőre nem tudja elképzelni, hogy megszűnik az Átrium, sem azt, hogy ne játssza többet az említett előadást:

kizárt dolognak tartom, hogy egy ilyen színvonalú színház megszűnjön.

A Blikknek röviden elmondta a véleményét Hevér Gábor és Hernádi Judit is. Hevér abban bízik, hogy a döntéshozókhoz is eljut, mennyire fontos ez a színház az embereknek, Hernádit pedig nem lepte meg túlzottan, hogy nem kapott támogatást a színház. "Az viszont elképesztő érzés, hogy a közönség ennyire szereti, és ennyire akarja, hogy létezzen ez a hely. Érdekes, de általában az emberek az utcán pont azokkal a darabokkal kapcsolatban szoktak megállítani, amelyeket ebben a színházban láttak tőlem. Nem tudom, mi lesz, de jó hinni abban, hogy esetleg megmenekül a színház a bezárástól – fogalmazott a Jászai Mari-díjas színész.

Az Átrium színházat azért fenyegeti a bezárás veszélye, mert a kulturális tao megszüntetése után, a pályázatuk ellenére sem kaptak előadóművészeti többlettámogatást. A Független Előadó-művészeti Szövetség szerint a támogatási programból a többi között sportegyesületek kaptak pénzt például arra, hogy cirkuszpedagógiai foglalkozásokon vegyenek részt, miközben olyan, közhasznú jogállású, évtizedes múltra visszatekintő előadó-művészeti szervezetek nem kaptak egyetlen forint támogatást sem, mint az Átrium Színház, Pintér Béla és Társulata, a Proton Színház, valamint a kiemelt minősítéssel rendelkező Centrál Színház. A Pintér Béla és Társulata és a Centrál Színház is nem rég jelentette be, hogy szüksége van a nézők anyagi segítségére ahhoz, hogy állami támogatás híján talpon tudjanak maradni.

Időközben Budapest Főváros elkezdett kidolgozni egy mentőcsomagot az említett intézmények számára, az önkormányzat 30 millió forintos gyorssegélyének első részlete, 15 millió forint megérkezett az Átrium színházhoz.

„Ennek nem szabadna megtörténnie, ez rombolás" - Tényleg bezár az Átrium?

„Nem lehet szavakkal kifejezni, amit most érzünk" - írta csütörtök este a budapesti Átrium színház abban a posztban, amelyben közölték: két hét múlva kénytelenek bezárni, és végleg leereszteni a függönyt. Megmentheti-e a színházat a közönség, van-e politikai szándék a háttérben, és miért jutott ide az Átrium? Erről kérdeztük a színház produkciós menedzserét.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!