szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar rocktörténelem egyik legfontosabb zenekara 1962. szeptember 23-án adta első koncertjét. A zenekar klasszikus felállásából akkor ketten léptek színpadra: Benkő László és Kóbor János.

1962. szeptember 23-án este még senki nem sejtette, aki a Müegyetem Hess András kollégiumában ellátogatott egy viszonylag ismeretlen, külföldi számokat játszó beategyüttes koncertjére, hogy a magyar rocktörténet egyik fontos pillanatát éli meg. Ekkor volt az Omega együttes első koncertje, a színpadon Kóbor Jánossal, Benkő Lászlóval, továbbá Kovacsics Andrással (szólógitár) Künsztler Tamással (dob), Varsányi Istvánnal (basszusgitár), és a különböző egymásnak is ellentmondó visszaemlékezések szerint volt szaxofonos is Láng Péter és/vagy trombitás Bánkúti Győző személyében.

Kóbor János egy interjúban azt nyilatkozta, hogy a kollégiumi koncert rendezői találták ki a zenekar nevét is, így az együttes tagjai a koncertre készült plakátról tudták meg, hogy a saját zenekaruk neve Omega. A későbbiekben a zenekar „hivatalos” születésnapja lett a szeptember 23.

Ma is az, amikor már a zenekar – számos tagcsere után kialakult – klasszikus felállásából csak ketten élnek: Molnár György és Debreczeni Ferenc. 2020. november 18-án, hosszú, súlyos betegség után, 77 éves korában meghalt Benkő László, az együttes billentyűse, majd pár nap múlva, 73 éves korában követte az együttes egykori basszusgitárosa, Mihály Tamás is. 2021. december 6-án, koronavírus okozta betegségben, 78 éves korában elhunyt Kóbor János, az együttes énekese, frontembere.

Az Omega minden idők egyik legsikeresebb magyar rockzenekara volt, világszerte több mint 50 millió albumot adott el. Olyan slágerek fűződnek az együtteshez, mint a Petróleumlámpa, a Gyöngyhajú lány vagy a Fekete pillangó. Számos tekintetben úttörő volt a zenekar a magyar rocktörténelemben.

Ez volt az a zenekar, amelynek elsőként jelent meg önálló albuma Magyarországon (az 1968-as Trombitás Frédi és a rettenetes emberek). Az 1969-es 10000 lépés volt az első kinyitható lemezborító, az album zenei anyagából pedig elkészült az első önálló tévéshow, a Tízezer lépés – Omega Show. Az együttes elsőként jutott ki az Egyesült Királyságba, a magyar együttesek közül nekik volt a legtöbb eladott lemezük Magyarországon (az 1979-es Gammapolis, 650 ezer példánnyal) és külföldön (az 1977-es Time Robber, 1 millió példánnyal). Az Omega tagjai léptek fel elsőként egységes színpadi ruhában, és az együttes koncertjein használtak először füstgépet, lézershow-t, valamint a látványelemek kiegészítésére kivetítőt. Elsőként jelent meg a magyar zenekarok közül CD-je (az 1988-as Platina című válogatásalbum) és DVD-je (a 2000-ben kiadott OmegakonceRT Népstadion 1999) az Omegának.

Az Omega nem csak a fent felsoroltakban volt úttörő, hanem abban is, hogy ők voltak az első rockkapitalisták, hiszen már a nyolcvanas években gazdasági munkaközösség (gmk) formában működött a zenekar, amelynek saját stúdiója és hangosító vállalkozása is volt. A rendszerváltás után pedig megalakult az Omega Rt.

"Sok minden kavarog bennem, az utóbbi időszak megrázkódtatásai megviselték a lelkemet. De tudom, hogy szeptember 23. jeles évforduló a zenekar életében. Annak idején nagyon készültünk erre a napra. De Omegáról már nem beszélhetünk, a zenésztársaim magukkal vitték ezt a nevet. Nekünk Molnár Gyurival az a feladatunk, sőt, a kötelességünk, hogy a hagyatékot tovább vigyük. Éppen ezért Testamentum néven fiatal, kiváló zenészekkel játszunk majd Omega-számokat a koncerteken. A hagyományőrzés és a legenda életben tartása a célunk" - mondta az évfordulón Debreczeni Ferenc a Blikknek,

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!