A Zala megyei Keszthely-Fenékpusztán, a Festetics majorság melletti szántóföldön ezúttal nem mezőgazdasági gépek túrják a földet, hanem régészek ásnak mélyre. A szó szoros értelmében ugyan csak alig egy méter mélyre, ezzel viszont csaknem 1500 éves tárgyi emlékeket hoznak a felszínre.
A területen az i.sz. IV. századi római erődítmény különböző részeinek (felső torony, nyugati kapu és belső épület) feltárása folyik évek óta. Ebben 2009 óta működik együtt a lipcsei Kelet-Közép-Európai Történet- és Kultúratudományi Intézet (GWZO), a Göcseji Múzeum és a Balatoni Múzeum.

Heinrich-Tamáska Orsolya vezető régész kalauzolja a látogatókat az ásatás nyílt napján augusztus 19-én
Lakos Gábor
A régészek időről időre visszatérnek, július végén egy egy hónapos időszakra. A három múzeum csapata német és magyar egyetemistákkal közösen végez ásatásokat, mivel a tudományos célon túl fontos, hogy a régészhallgatók szakterületüknek megfelelő gyakorlati tapasztalatot szerezzenek a terepmunka során.
Az együttműködésben a GWZO részéről vezető régészként Heinrich-Tamáska Orsolya, a Balaton Múzeum részéről Németh Péter igazgató, a Göcseji Múzeum részéről pedig Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója vesz részt. Egy nap a HVG fotóriportere, Lakos Gábor is elkísérte a régészeket:

Állati csontok és edénytöredékek
Lakos Gábor

Egy állat állkapocsmaradványa is a felszínre került
Lakos Gábor

A római kori erődítmény belső falának részlete
Lakos Gábor

Régészeknek és régészetet tanuló egyetemistáknak is kiváló terep
Lakos Gábor

Tobias Schnorr, a lipcsei egyetem hallgatója munka közben
Lakos Gábor
(Nyitóképünkön a római erőd egyik belső épületének falai. Fotó: Lakos Gábor)