szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„A belső békém a legértékesebb valutám” – hangzik el rapper új dalában, a Hipománban, de előtte még alaposan kiadja magából a közéleti dühét. A klip hvg.hu-n látható először.

A szarkasztikus alkotó rézfúvós-jazzes behatású dallal jelentkezett, azt állítva, hogy most még utoljára beolvas a háborús uszítással, megafonos szereplőkkel terhelt közéletünknek, jövőre viszont a saját életét építő kockákra koncentrál. Az új dal az év végi, önálló koncertjén, a Dürer Kertben debütál majd.

A nevét szigorúan kis betűvel író bongor a dalban végigvezeti traumáin a hallgatókat, majd a zenében is erős váltással kifejezett fordulattal ad feloldást.

„Biztos, hogy lesz még olyan, amikor elpattan az agyam, de a jövőben inkább fókuszálnék a belső történéseimre, illetve olyan dilemmákra, amik elemibbek és húsbavágóbbak, mint az aktuálpolitikai valóságshow” – mondja bongor, aki rájött, ha folyton az aktuálpolitikán rugózik, abba bele lehet kattanni.

bongor – hipomán

robbantsuk fel a Dürert: https://www.tixa.hu/bongor-uj-evet-durer-kert-vendeg-lekvarherceg-20241229 ha szeretnéd teljesen ingyen támogatni a munkám, nyomj egy kedvelést és iratkozz fel!

„Bohár Dániel vagy más megafonos szereplők megnyilvánulásai egyszerűen kizökkentenek a valóságérzékelésemből, és olyan dühöt tudok érezni, hogy magamtól is megijedek. Próbálom árnyaltan szemlélni a valóságot, nem hiszek abban, hogy a világ fekete-fehér, és hogy vannak jók és rosszak. Abban hiszek, hogy érvekkel és együttérzéssel mindenkinek meg lehet lágyítani a szívét. Máskor meg azt érzem, hogy pl. Bohár Dániel az egyik legkártékonyabb lény, akit valaha kitermelt az emberi faj. És az éremnek sajnos nincs két oldala, ha az egyik oldal gátlástalanul hazudik” – magyarázza, mire is utalnak a dal Dánielnek címzett sorai.

Bongor egyébként Szabadkán született és nőtt fel, a délszláv háborúk nagyban meghatározták a gyermekkorát. Szabadka nem volt ugyan háborús övezet, de a légvédelmi riadó a 90-es évek végén mindennapos volt. 1999-ben a Ferenczi Ibolya utcában (pár száz méterre az otthonától) egy NATO-bomba két lakóházat tett a földdel egyenlővé.

„Ezért különösen érzékeny pont számomra, amikor a regnáló hatalom politikai haszonszerzésre használja a háborúval való riogatást. Hogy olyan aljas módon osztja meg a társadalmat, hogy azt mondja: ők a háborúpártiak! Mintha lenne épeszű ember, aki egy lövészárokban akarna darabjaira robbanni. Ez a düh volt a gyújtózsinór a dal megírásakor.”

Bongor apja rendőr volt, és ennélfogva hadköteles volt Szerbiában. „El sem tudom képzelni a rettegést, amit átélhetett a koszovói függetlenségi háborúban. Azt viszont megtapasztaltam, hogy a háborús traumák generációkon átívelnek, ezért az ő traumája az enyém is lett. Már az én egyéni felelősségem átírni a sémáimat, és egészségesebb mintázatokat kialakítani, hogy az én leendő gyermekeim kiegyensúlyozottabb életet élhessenek.”

Ezért született meg a dal második fele, amiben a nyugodtabb, reflektáltabb énje kerül előtérbe.

A hipomán zenei alapját Sisi gyakori producertársa, WaTa készítette, harsonán Szögi István játszik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!