Tetszett a cikk?

A technológiai forradalom minden korábbinál jobban felgyorsult a kilencvenes években, számos biztonsági kérdést fölvet, s ezek egy része a külpolitikai stratégiával is érintkezik. Különbséget kell tenni a belföldi technológiai bázis biztonsága és a külfölddel fenntartott technológiai kapcsolatok biztonsága között.

A teljes dokumentum
Itt megnézheti.
Az első esetben elsősorban a belföldi ráfordításokkal, kiemelten pedig állami oktatási és kutatási kiadásokkal létrehozott technológiai kapacitások és ismeretek védelméről van szó, ezek inkább államigazgatási, honvédelmi, részben feltétlenül állambiztonsági feladatok. Közéjük tartozik a szövetségesi rendszeren belül védelmet élvező kapacitások és ismeretek biztonságának garantálása is.

A külfölddel fenntartott technológiai kapcsolatok biztonsága erős külpolitikai és külkapcsolati hátteret feltételez. Itt ugyanis a kormányzatnak garantálnia kell a technológiai ismeretek, erőforrások, termékek és minden kapcsolódó érték zavartalan áramlását mindkét irányban.

A magyar technológiabiztonsággal kapcsolatos elképzelések a külpolitikában az elmúlt években nem kaptak nagy súlyt. Ebben szerepe volt a szűk nemzeti mozgástérnek a magyar csúcstechnológiai szektor NATO-n és az EU-n belüli csekély súlyával összefüggésben. Részben pedig közrejátszott benne az a körülmény is, hogy ezek a stratégiai és gazdasági szövetségesi rendszerek meglehetősen magas fokon garantálják a magyar technológiabiztonságot, tehát ezt a kérdéskört nem kellett nemzeti hatáskörben is valóban kiemelkedő figyelemmel kísérni.

Mindez ugyanakkor nem jelenti azt, mintha a magyar kormányzatnak a jövőben is le kellene mondania a technológiabiztonsággal kapcsolatos gondolkodásról. A többi között az Európán belül továbbra sem enyhülő s az új tagországok között különösen erős K+F- és innovációs verseny, a Balkánon és Kelet-Európában még jócskán bővíthető magyar befektetői (s így bizonyos részben feltétlenül stratégiai) pozíciók, illetve a fentebb említett világpolitikai tényezők miatt szükséges felvázolni a stratégiai lehetőségeket a technológiabiztonság tekintetében is.

A magyar külpolitikai mozgástér a nemzeti innovációs rendszer felől nézve korlátozottnak látszik, ez viszont nem jelent hátrányt. Ez a rendszer (szektor) ugyanis ma már különösen sok szálon kötődik az Egyesült Államok és Nyugat-Európa kutató-fejlesztő szervezeteihez, illetve – kisebb mértékben – vállalataihoz, és más földrajzi területeken csak ritkán tart fenn, illetve keres komolyabb kapcsolatokat. A nemzeti innovációs rendszer fontos szereplői számára így nem ígérne stratégiai hasznokat, ha a magyar külpolitika esetleg mozgásterének komolyabb bővítésére törekedne, és a NATO-n kívül erőteljesebb saját kezdeményezésekre vállalkozna.

A balkáni térség a szektor számára egyelőre nem kínál érdemleges együttműködési (akár pedig terjeszkedési) lehetőségeket. Oroszország és Ukrajna (esetleg még Fehéroroszország) technológiai szempontból jóval ígéretesebb partner lehetne, de ebben az irányban nagyobbak a kockázati tényezők is. Ugyanakkor ezek az országok olyan területeken rendelkeznek nemzetközileg is nagyra értékelt K+F- és technológiai potenciállal, ahol a magyar K+F- és innovációs szervezetek csak kismértékben vannak vagy sehogy sincsenek jelen.

Itthon

Adjon ötleteket a külügynek a nemzeti azonosságtudat témájában!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a nemzetfogalom, a nemzetpolitika, az autonómia, valamint a nemzeti identitás megőrzése témákban szólhatnak hozzá.

hvg.hu Világ

Adjon ötleteket a külügynek kulturális kérdésekben!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a kulturális külpolitika kérdéséhez szólhatnak hozzá.

hvg.hu Külkapcsolati stratégia

Adjon ötleteket a külügynek!

A világpolitikai és világgazdasági erőterek változása 2015-2020-ig, beleértve a meghatározó hatalmi és növekedési központok fejlődésének és egymásra hatásának elemzését. Mondja el a véleményét!

Egy fülbe tett mikrofon adhat esélyt egy jobb életre több millió embernek

Egy fülbe tett mikrofon adhat esélyt egy jobb életre több millió embernek

Mészáros Lőrinc bankja is az emberekre hárítja a kormány tranzakciós illetékét

Mészáros Lőrinc bankja is az emberekre hárítja a kormány tranzakciós illetékét

Tetoválása miatt biztonsági kockázatnak tekintették a Pentagon élére jelölt őrnagyot

Tetoválása miatt biztonsági kockázatnak tekintették a Pentagon élére jelölt őrnagyot

Grúzia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val

Grúzia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val