szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

Az Európában bemutatott tévéműsorok kevésbé informatívak, ám annál szenzációhajhászabbak lettek - állapította meg az európai Nyílt Társadalom Intézet (Open Society Institute).

A Soros György alapítványához köthető, budapesti székhelyű intézet jelentéséről a BBC számolt be a napokban. A kutatók jelentése szerint a tévénézők kontinensünkön mintegy 4000 adó közül választhatnak, s az európaiak számára a televízió vált az elsődleges információs forrássá. Az elemzés határozottan állítja, hogy a hírműsorok minősége jelentősen visszaesett. „Alig találhatók tényfeltáró műsorok és kisebbségekkel foglalkozó adások a kereskedelmi és a közszolgálati csatornákon” - olvasható a dokumentumban.

© sxc.hu
Az intézet 20 európai országban vizsgálta a törvényi szabályozást, a tévéadók tulajdonosi szerkezetét, s természetesen az adások tartalmát. Az összegzés szerint romlott a kulturális és hírműsorok minősége azokban az országokban, ahol a teljes piacot mindössze néhány cég uralja, illetve ahol szabad folyást engedtek a kereskedelmi televízióknak. Az egyik gyakran idézett példa Franciaországé, ahol a TF1 kereskedelmi televízió a közönségnek átlagosan egyharmadát köti a képernyő elé minden este, s ezzel a televíziós reklámbevételek felét tudja megszerezni.

A jelentés szerint a digitális műsorszórás ösztönözheti a versenyt, és jobb műsorszerkezetre sarkallhat. Mivel azonban a digitális műsorszórás a legtöbb országban még szabályozatlan, fennáll a veszélye annak, hogy a kereskedelmi csatornák kezdettől fogva jelentősen befolyásolni fogják az új technológiára épülő adások tartalmát.

Az Open Society Institute szerint a kormányoknak nem szabad hagyni, hogy a piac határozza meg a műsorkészítési elveket, például a közszolgálati csatornáknak automatikusan meg kellene kapniuk a digitális műsorszórási engedélyt.

Az intézet azt javasolja, hogy az Európai Unió állítson fel egy szervezetet a médiakoncentráció hatásának figyelésére, egyben sürgeti a nemzeti kormányokat, hogy biztosítsák a tulajdonlás és a közszolgálati média támogatásának átláthatóságát.

A jelentés szerint ma sokhelyütt hiányoznak a megfelelő információforrások ahhoz, hogy a nézők a demokrácia követelményeinek megfelelően tudják meghozni döntéseiket.

„A kereskedelmi tévék áradata nézettségi háborút indított el, amelybe a közszolgálati adók is beszálltak. Ennek elkerülhetetlen következménye lett, hogy sok országban a közszolgálati tartalmak is lebutultak”- nyilatkozta a jelentés kapcsán Haraszti Miklós, az EBESZ médiafelelőse.

Keményebben lép fel Gázában és Ciszjordániában, otthon pedig az őt vizsgáló  titkosszolgálattal tűzött össze Netanjahu

Keményebben lép fel Gázában és Ciszjordániában, otthon pedig az őt vizsgáló titkosszolgálattal tűzött össze Netanjahu

Gondolkozz velünk: sárkányfejek - Szexi a matek 4.

Gondolkozz velünk: sárkányfejek - Szexi a matek 4.

„Nagyon király, de lábra még gyúrhatna kicsit” – Barbie készült LeBron Jamesből

„Nagyon király, de lábra még gyúrhatna kicsit” – Barbie készült LeBron Jamesből

Románia szigorított a száj- és körömfájás elleni óvintézkedéseken

Románia szigorított a száj- és körömfájás elleni óvintézkedéseken