Az lakás helyett inkább már az egyetemre spórolnak a szülők
Átformálta a családok gondolkodását a válság, ha a gyermek jövőjéről van szó. Míg 2008 előtt főként lakásra tettek félre, ma már - egy felmérés szerint - az iskoláztatás jócskán megelőzi ezt a célt.
A taníttatás kiadásai már az általános iskola ideje alatt százezreket jelentenek egy tanévben, a tankönyvek és a legalapvetőbb szükségletek árai alapján ezt 150-200 ezer forintra becsülte egy most publikált felmérés. Ez beletartozik a gyermekkel járó "rezsibe", ami csökkenés helyett egyre inkább nő.
A tandíjat már a 90-es években zászlóra tűzte az ország akkori szocialista-liberális vezetése, tehát volt idő arra, hogy a családok kijelöljék az oktatást is a megtakarításaik célok között. A jelek szerint kellett ehhez a válság és ezen belül a lakáscélú devizahitelekkel súlyosan eladósított családok tragédiája, hogy az ingatlancél veszítsen annyit a népszerűségéből, hogy azt megelőzhesse a taníttatás - írják a Pénzkérdés blog szerkesztői friss bejegyzésükben.
A főiskolai, egyetemi tanulmányok finanszírozása előtakarékoskodás nélkül nem megy, állapítja meg a Metlife a felmérés kapcsán. A tandíjak valóban elrettentőek lehetnek: a képzések mai áron, félévenként 115 ezer és 950 ezer forint közötti összegekbe kerülhetnek. Ha egy család ekkor összeget kiad a taníttatásra, akkor joggal várja el, hogy olyan diploma kerüljön a gyermek zsebébe, amellyel azután a világban máshol is kipróbálhatja magát. Nem kizárt, hogy sok szülő éppen ezért tette ma már első helyre ezt a megtakarítási célt. Úgy látják jobban segítik utódaikat, ha nem röghöz kötik őket egy lakással, hanem egy megfelelő iskolával biztosítják, hogy helyt állhasson külföldön is, ha az itthoni környezet épp nem kínál megfelelő lehetőséget és jövőképet.