szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok szerint a NATO "hitele forog kockán", miután Franciaország, Németország és Belgium vétót emelt az ellen, hogy az Irak elleni háború esetére a katonai szövetség közös készenléti lépéseket tervezzen Törökország védelmére. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter hétfő délután  kijelentette, hogy a szervezet válsága miatt az USA nem halasztja el az esetleges iraki háború megindítását. A vétózó államok szerint az előkészületek aláásnák az iraki válság békés megoldására tett diplomáciai erőfeszítéseket. A vétó bejelentése után Törökország kérte, hogy azonnal hívják össze a NATO állandó tanácsát. Franciaország, Németország és Oroszország ugyannakor bejelentette, hogy ragaszkodnak az iraki fegyverellenőrzés folytatásához.

"Remélem, a NATO felismeri, hogy kötelessége támogatni egy tagállamot, ha segítséget kér és remélem, hogy a Washingtoni Szerződés 4. cikke elvezet a megoldáshoz annak biztosítására, hogy Törökország ne legyen kitéve semmiféle veszélynek"   - jelentette ki hétfőn Colin Powell amerikai külügyminiszter Washingtonban, miután találkozott John Howard ausztrál miniszterelnökkel.

Washingtonban érezhető ingerültséggel fogadták, hogy Belgium, Franciaország és Németország megvétózta a NATO készenléti katonai tervének kidolgozását arra az esetre, ha az iraki háború során Törökországot iraki támadás érné. Donald Rumsfeld hétfői sajtóértekezleténleszögezte, hogy a vita nem fogja késleltetni az esetleges amerikai fellépést Irak ellen. Kijelentette ugyanakkor, hogy a nézeteltérés nem fenyegeti hosszú távon a szövetség fennmaradását.
Lord Robertson NATO-főtitkár szerint a vétó okozta patthelyzet rendkívül súlyos, de reményét fejezte ki, hogy megoldást találnak - írja a BBC. Nicholas Burns, az Egyesült Államok NATO-nagykövete "rendkívül szerencsétlen döntésnek" nevezte Törökország három szövetségesének vétóját.
A vétó bejelentésével a katonai szövetség gyakorlatilag döntésképtelenné vált a kérdésben. A múlt heti tanácsülésen előterjesztett javaslatok hétfőn automatikusan életbe léptek volna, ha valamelyik tagállam nem nyilvánít ellenvéleményt. Nem jelenti ugyanakkor az Irak elleni hadművelet elkerülhetetlenségét az, hogy a vétó után Törökország hétfőn kérte a NATO-ban az alapokmány 4. cikkelyének életbe léptetését, amely szerint a szövetségesek egymás segítségéért folyamodhatnak, ha területi egységüket vagy biztonságukat veszélyeztetve érzik - szögezte le a török külügyminisztérium szóvivője.
Az Európai Unió soros elnökségét adó Görögország elhatározta, hogy megrendezi az EU állam- és kormányfőinek Irakkal foglalkozó csúcsértekezletét. Ezt hétfőn Athénban jelentette be Jeórjiosz Papandreu görög külügyminiszter, miután megbeszélést tartott Kosztasz Szimitisz miniszterelnökkel. A találkozó célja, hogy újabb lépéseket tegyen lehetővé az iraki fegyverzetellenőrzést irányító Hans Blix és Mohamed el-Baradei e hét pénteki jelentését követően. A politikus nem jelölte meg a tervezett EU-csúcsértekezlet időpontját, a DPA azonban a görög külügyminisztérium jól tájékozott köreire hivatkozva azt jelentette, hogy a csúcsot február 17-én, Brüsszelben tartják.
Előzőleg Gerhard Schröder német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök Berlinben újfent kiállt az iraki válság békés megoldása mellett. Az Egyesült Államok korábban azt kérte a NATO-tól, hogy bocsássanak Törökország rendelkezésére Patriot típusú rakétákat, AWACS felderítő repülőgépeket és egyéb felszereléseket. Az atlanti szervezet 19 tagállama közül 16 - így Magyarország is - támogatta az amerikai kérést, Belgium, Franciaország és Németország viszont értésre adta a hét végén, hogy nem értenek egyet Washingtonnal.
"Békés leszerelést akarunk Irakban, ha vannak az országban tömegpusztító fegyverek" - közölte Schröder vasárnapi sajtótájékoztatóján. Putyin hozzátette: Oroszországnak is meggyőződése, hogy "állhatatosan a békés megoldásra kell törekedni". A vasárnap esti közös sajtóértekezleten egyik politikus sem tért ki konkrétan arra, hogy Franciaország Németország támogatásával tervet dolgozna ki az ellenőrök számának megsokszorozására, az ENSZ-kéksisakosok jelenléte mellett. Azok után azonban, hogy Putyin hétfőn Chirac francia elnökkel folytatta a tárgyalásokat, Franciaország, Oroszország és Németország közlemény útján bejelentette, hogy fokozni akarják az iraki fegyverzetellenőrzést, mind az ellenőrök száma, mind a műszaki lehetőségek tekintetében, minden lehetséges békés eszközzel. Chirac újságíróknak felolvasta a három ország közös közleményét, amelyből kiderül, hogy az érintett három állam az iraki fegyverellenőrzés "folytatását szeretné, valamint azt, hogy növeljék az ellenőrök számát, javítsák a műszaki lehetőségeket és az ellenőrökkel való kapcsolattartást." A közlemény hangsúlyozza, hogy a háború legyen a végső lehetőség, és kiemeli, hogy a három ország szerint van még mozgástér az ENSZ 1441-es számú határozatán belül.
 
George Bush amerikai elnök Nyugat-Virginiában, republikánus törvényhozók előtt vasárnap elhangzott beszédében kijelentette: az ENSZ Biztonsági Tanácsának hamarosan el kell döntenie, hogy meg akarja-e őrizni jelentőségét és van-e súlya szavainak. Az elnök szerint egy dolog biztos: a béke és a biztonság érdekében az Egyesült Államok barátaival és szövetségeseivel le fogja fegyverezni Szaddám Huszein iraki elnököt. Condoleezza Rice, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a CNN-nek nyilatkozva vasárnap leszögezte: az Egyesült Államok fellépése Irak ellen jogos önvédelemnek számítana. Rice asszony Kofi Annan ENSZ-főtitkár szavaira reagált, aki szombaton kijelentette: az Irak elleni háború olyan kérdés, amelyről a nemzetközi közösség egészének kell döntenie, mivel semmi sem pótolhatja a BT által megtestesített egyedülálló legitimitást, ha az államok nem önvédelemből, hanem a nemzetközi béke és biztonsági ellen irányuló fenyegetés miatt döntenek az erő alkalmazása mellett. Washington szeretné, ha a BT megmutatná, hogy képes fellépni a 21. század fenyegetéseivel szemben, de ha nem tudja elszánni magát a cselekvésre, senki sem várhatja el az amerikai elnöktől, hogy "ölbe tett kézzel szemlélje az amerikai nép ellen irányuló fenyegetést".
 
Közben a nemzetközi leszerelési főellenőrök bagdadi tárgyalásaik során kijelentették: Irak kezdi komolyabban venni a még megoldatlan fegyverzetellenőrzési problémákat. Hans Blix, az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek vezetője vasárnap bagdadi sajtóértekezletén kiemelte: az ENSZ fegyverzetellenőrzési programjával való "jobb együttműködés kezdetét" tapasztalta Bagdadban. Az iraki illetékesek dokumentumokat adtak át a lépfenéről, a VX ideggázról és a ballisztikus rakétákról; megígérték egy bizottság létrehozását a tiltott fegyverzetekkel kapcsolatos összes dokumentum felkutatására, és péntekig ígértek döntést arról, hogy engedélyezik-e amerikai, német és orosz felderítő repülőgépek átrepülését az ország légterében. Hans Blix reméli, hogy Irak hamarosan törvényt hoz a tömegpusztító fegyverek betiltásáról is. Blix szerint az áttörés túl erős kifejezés lenne arra, amit Bagdadban tapasztaltak, mindenesetre ő sokkal szívesebben látna további ellenőrzéseket, mint "valami más megoldást". Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója arra számít, hogy az ENSZ BT mindaddig további időt ad az ellenőröknek, amíg azok előrehaladást tudnak felmutatni.
A nemzetközi leszerelési főellenőrök pénteken terjesztik újabb jelentésüket az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé. Ez perdöntő szerepet játszhat abban, hogy az Egyesült Államok megindítja-e katonai akcióját Irak lefegyverzésére. (MTI)
Hírek Rumsfeld határozottságot vár az ENSZ és a NATO részéről Irak ügyében

Kéteurós Temu-adóval készül Brüsszel

Kéteurós Temu-adóval készül Brüsszel

A legegészségesebb reggeli szokás egyszerűbb, mint gondolnánk

A legegészségesebb reggeli szokás egyszerűbb, mint gondolnánk

Orbán Viktor gratulált az új román elnöknek és örül, hogy az erdélyi magyarság egységesen lépett fel

Orbán Viktor gratulált az új román elnöknek és örül, hogy az erdélyi magyarság egységesen lépett fel

Alkotmánybíróságnál tiltakozik George Simion a román elnökválasztás eredménye miatt

Alkotmánybíróságnál tiltakozik George Simion a román elnökválasztás eredménye miatt