szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A hangfelvételt a CNN kapta meg az ukrán szolgálatoktól. Hitelességét nem tudták megerősíteni, de szakértők szerint nem manipulált a hadifoglyok kivégzésére felszólító üzenet. Ez már a sokadik terhelő bizonyíték lehet a témában.

„Elfogni a parancsnokot, a többieket megölni!” Ez a hangfoszlány hallható azon a felvételeken, amit több más dokumentum mellett Kijev mutatott be igazolva, hogy az orosz haderő megöli a magukat megadó ukrán katonákat. A precedensteremtő, és a hadifoglyokra vonatkozó minden nemzetközi jogi és morális gátat áthágó – állítólagos – tettről a dokumentumokat megszerző CNN számolt be.

Írásos parancs nem került elő, azonban az ukránok fogtak el olyan rádióüzenetet, ahol hadifoglyok kivégzésére bujtanak fel az orosz parancsnokok. A CNN-hez az ukrán hírszerzéstől kapta a hangfájlt. A CNN szerint a hangfelvétel időben egybeesik azzal a drónfelvétellel, amely egy feltételezett kivégzésről készült, amit orosz katonák hajtottak végre tavaly novemberben Ukrajna keleti részén, Zaporizzsja régióban. Ezeket a felvételeket egyelőre vizsgálja az ukrán ügyészség.

A CNN-nek nem sikerült a forrástól függetlenül hitelesítenie a rádióüzenetet, vagy megerősítenie, hogy a kommunikáció közvetlenül kapcsolódik a drónfelvételhez, de egy általuk megkérdezett igazságügyi szakértő, aki elemezte a hangfájlokat, azt mondta, hogy nem tűnnek manipuláltnak.

Terroristákat idéző módon ölik az oroszok az ukrán hadifoglyokat

177 dokumentált eset van arra vonatkozóan, hogy az oroszok ukrán hadifoglyokat végeztek ki. Ennél nagyságrenddel több azoknak a száma, akiket a fogságban brutális kegyetlenséggel kínoztak. Az oroszok mindenféle háborús jogszabályt lábbal tipornak, ami nem marad büntetlenül – hangzott el az Európai Parlament minden oldaláról.

Az ENSZ-béli és hírszerzési forrásokra hivatkozó amerikai médium állítja, hogy a most kikerülő hangfelvétel kapcsolatban állhat más kivégzésekkel is. Morris Tidball-Binz, az ENSZ bírósági eljárás nélküli, azonnali vagy önkényes kivégzésekkel foglalkozó különmegbízottja szerint a rádióadások és a drónfelvételek arra utalnak, hogy az orosz erők magukat megadó ukrán katonákat öltek meg, ahogyan arról az ENSZ is beszámolt. Hozzáteszi, hogy ez a nemzetközi jog súlyos megsértése, amivel a katonák is tisztában vannak – ilyen parancs csak magasabb szintről érkezhet.

„Ilyen számban és ilyen gyakorisággal nem történhetnének meg a legmagasabb katonai parancsnokok utasítása – vagy legalábbis beleegyezése – nélkül, ami Oroszországban az elnökséget jelenti” – mondta.

Oroszország korábban tagadott minden ezzel kapcsolatos vádat, a CNN mostani megkeresésére pedig nem válaszoltak.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) a CNN-nek elmondta, hogy a novemberi mészárlásban az orosz haderő úgynevezett „Vihar egysége” vehetett részt, melyet a vádak összefüggésbe hoznak egy másik feltételezett kivégzéssel (pontosabban lefejezéssel) ugyanabban a térségben.

A HVG itt írt korábban az kivégzésekkel kapcsolatos bizonyítékokról.

Az ukrán főügyészség szerint május 5-ig 75 büntetőeljárást indult 268 ukrán hadifogoly feltételezett kivégzésével kapcsolatban. Számításuk szerint a hadifoglyok feltételezett kivégzéseinek száma évről évre nő: 2022-ben nyolc esetben 57 katonát, 2023-ban nyolc esetben 11 katonát, 2024-ben 39 esetben 149 katonát, idén pedig eddig 20 esetben 51 katonát gyilkoltak le.

A hadifoglyok részei lettek az ukrajnai háborút kísérő játszmáknak Moszkva és Kijev között

A lelőtt orosz katonai repülő ügye nem világos, az viszont egyértelmű, hogy a szemben álló felek kezére jutott ellenséges katonák nagy részének nem garantálják az őket megillető jogokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!