A kapcsolatépítés csapdái
Egy évtizede a kapcsolatépítés vagy „networking” pusztán annyit jelentett, hogy az ember felhívta a volt kollégáit, hogy tudassa velük, éppen állást keres. Ma a szociális háló karbantartása ennél többet jelent ennél, egyszerre kell ugyanis online közösséget építeni, rutinszerűen új ismerősöket szerezni, sőt, akár transzkontinentális kapcsolatokat kialakítani. Az alábbi tanácsok segítségével elkerülhetőek azok a buktatók, amelyek akadályokat gördíthetnek a kapcsolatépítés útjába.
Nyisd ki az ajtót
Az elmúlt években a kapcsolatépítési stratégiák óriási változásokon mentek keresztül, de sokan még nem sajátították el az új módszereket, szokásokat. Gyakran látni olyan elrettentő példákat, amikor valaki kockára teszi – üzleti vagy személyes – kapcsolatait, s saját megítélését, amikor olyan viselkedést tanúsít, amely lehet csupán bosszantó, de kifejezetten faragatlan is.
Az online kapcsolattartás fontos eleme az e-mail. Azonban sokan alkalmaznak olyan szűrőprogramokat, amelyekhez a levelet megkapó félnek szüksége van arra, hogy azonosítsa magát, hogy hozzáférjen a levél tartalmához. Hasonló kellemetlen helyzetet idéz elől az e-mail elolvasását igazoló értesítés is. Mindkettő azt sugallja, hogy a levél feladója nem bízik abban, hogy a címzett érdemben foglalkozik a levelével, ezért bizonyítékot szeretne róla. Nem a legjobb módszer egy gyümölcsöző kapcsolat kiépítéséhez. Ha új emberekkel vesszük fel a kapcsolatot, érdemes azt minél akadályoktól mentesebbé tenni.
Ne feledd, hogy amikor egy számodra teljesen ismeretlennel próbálsz közelebbi kapcsolatot kiépíteni, hogy az illető életében eddig semmilyen szerepet nem játszottál, így arra kell törekedned, hogy pozitív benyomást keltsél magadról, ilyenkor pedig nem árt udvariasnak lenni, s még az sem probléma, ha kezdetben kicsit talán túl formális hangot ütsz meg. A bizalmasabb hangnemmel még várhatsz.
Helyszín, helyszín, helyszín
Ha találkozót beszéltek meg, az udvariasság jegyében alkalmazkodj leendő kapcsolatodhoz és válaszd a számára legmegfelelőbb helyet.
Nem várhatod el egy olyan embertől, aki alig vagy egyáltalán nem ismer, hogy nagy távolságokat tegyen meg azért, mert Te szeretnél vele találkozni. A maximális távolság az illető munkahelyétől maximum 2-3 megállónyira legyen. Miután kialakítottátok az együttműködést, már választhatsz számodra is kényelmesebb helyszínt.
Egyelőre azonban alkalmazkodj leendő ismerősödhöz, hiszen egy ilyen kapcsolat elején ő tesz Neked szívességet, azzal, hogy áldoz rád az idejéből, s ezt azzal tudod honorálni, ha egy számára megfelelő helyen találkoztok.
Háttérinformáció
A szociális hálózatépítés egyik kulcsa, hogy olyanokkal ismerkedj meg, akiknek jó kapcsolatai vannak. Azonban senki sem veszi jó néven, ha valaki csak azért közeledik hozzá, hogy felhasználja az ismeretségeit. Éppen ezért az udvariatlanság netovábbja, ha fogalmad sincs arról, hogy ki az az illető, akivel jelentős kapcsolati tőkéje miatt találkozol. Ezt elkerülendő, érdemes egy kicsit vizsgálódni az esemény előtt. Ha nem teszel így, akkor azt sugallod magadról, hogy ki akarod használni az illető kapcsolatait, de nem szántál rá tíz percet, hogy utánanézz, kitől is kérsz szívességet.
A pontosság kifizetődik
A legalapvetőbb szabály: soha ne késs el. Hacsak nem akarod, hogy a számodra fontos emberek fintorogva felhúzzák az orrukat. Ha biztos vagy benne, hogy – önhibádon kívül – késve érkezel a találkozóra, azonnal értesítsd az illetőt, hogy ne érje váratlanul a késés. Amint megérkezel igyekezz minden eszközzel – szóban és metakommunikatív eszközökkel is – elnézést kérni a történtekért.
Ne feledd, rajtad múlik, hogy kiváló kapcsolatokat szerzel város-, vagy akár országszerte, vagy kialakítasz egy olyan közösséget, akiknek az egyetlen összetartó ereje az, hogy nem szeretnék, ha közük lenne hozzád. Azonban egy pici odafigyeléssel és előrelátással könnyen fel lehet építeni egy hatalmas, sok területet lefedő hálózatot.