szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Genetikailag kódolt fehérje gátolhatja a tuberkulózis baktérium által okozott fertőzés átterjedését egyik családtagról a másikra, szoros együttélés esetén is, megakadályozva a tébécé kialakulását.

Megakadályozható a tuberkolózis baktérium által okozott fertőzés átterjedése egyik emberről a másikra - derült ki azokból a vizsgálatokból, amelyeket a hét végén a Természettudományi Múzeumban kiállítandó úgynevezett "váci múmiákon" végeztek el a szakemberek. A természetes körülmények között mumifikálódott számos halott a XVIII. századi népesség egészségügyi állapotáról árulkodik. A váci Fehérek templomának kriptájában feltűnő épségben talált testeket, szöveteket tanulmányozó mikrobiológusok megállapítása szerint az elhunytak (polgárok és egyházi személyek, idősek és gyerekek) 70 százaléka tbc-vel fertőzött volt.

A személyek anyakönyvezése pontosan történt, a ma fellelhető halotti anyakönyvi kivonatokból pedig a családi kapcsolatokra is fény derült. Így sikerült megállapítani, hogy egy fertőzött beteggel együtt élő családtag lehetett akár hosszú életű, s halálának oka egészen más betegségre vezethető vissza, míg egy másik fiatal családtagot a tuberkulózis vitte el.

A mai orvostudományt segítheti ezeknek az antibiotikum felfedezése előtti időkből fennmaradt, s így értelemszerűen a gyógyszerekhez még nem alkalmazkodott tbc-kórokozóknak a vizsgálata.

Az emberiség a régmúlt időkben is szenvedett a tébécétől, az antibiotikumok kifejlesztésével, az 1940-es évektől úgy tűnt, hogy a tbc elleni harcot az ember megnyerte. A 80-as évek közepe óta azonban a megbetegedések száma ismét növekvő tendenciát mutat többek között az Egyesült Államokban, és Magyarországon is.

A helyzetet rontja, hogy a baktériumtörzsek a szokásos antibiotikumokkal szemben ellenállóvá váltak. Ennek egyik oka lehet az is, hogy sokan idő előtt megszakítják a kezelést, egyes betegek nem fogadják el az orvosi utasításokat, ezért számításba jön annak lehetősége, hogy az ellátottaknak orvosi felügyelet mellett, az ellátó helyen kell bevenni az esedékes gyógyszeradagot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Háromszor több a HIV-fertőzött

Két év alatt megháromszorozódott az AIDS elleni gyógykezelésbe bevont betegek száma a szegény és átmeneti gazdaságú országokban, és 2005 végére elérte az 1,3 milliót - áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az AIDS elleni küzdelmet irányító ENSZ-szervezet (UNAIDS) jelentésében.

HVG Plázs

Nyolc évvel hosszabb életre számíthatnak a magyar nők

Továbbra is jelentős különbség mutatkozik Magyarországon a nők és a férfiak várható élettartama között: a "gyengébbik nem" képviselői a rendszerváltás idején hosszabb életre számíthattak a hazai férfiakhoz képest, mint másfél évtizeddel később, 2004-ben.

MTI Tech

Vérrendellenességet gyógyítanak génterápiával

Génterápiával sikerült első ízben meggyógyítani a vér egy veleszületett elváltozását Németországban, svájci kutatók részvételével, s az orvosok azt remélik, hogy az elv alapján más vérbetegségeket is kezelni lehet majd a jövőben.

hvg.hu Plázs

Szervbotrány az Egyesült Államokban

Évente több mint egymillió amerikai esik át olyan sebészi beavatkozáson, amelynek során elhunytakból származó csontokat vagy egyéb szöveteket ültetnek a szervezetükbe. De mi történik akkor, ha a felajánlott szövet egy olyan ember teteméből származik, aki rákban, AIDS-ben vagy hepatitiszben halt meg?

hvg.hu Plázs

Hatékony terápia a cukorbaj szövődményei ellen

Egy amerikai tanulmány szerint az inzulindependens, 1-es típusú cukorbaj esetében a vércukor-szint szigorú ellenőrzésével akár 50 százalékkal is csökkenthető a végzetes szövődmények – mint a szívbetegség vagy a stroke – kialakulása.