szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendeletben tiltotta be a kínai Henan tartomány vezetése az abortusztabletták értékesítését - írja a China Daily című napilap.

A tiltás mögött a kormányzat azon törekvése áll, hogy egyensúlyba hozzák az újszülöttek nemének arányát.

A hírhedt „egy gyerek népességpolitikája” és az a tradicionális felfogás, hogy a fiúgyermek értékesebb, gyakran arra kényszeríti a kínai nőket, hogy lánygyermek esetén elvetessék a magzatot. A legutóbbi, 2000-es népszámlálás adatai szerint Henan tartományban 118 fiú születés jut 100 világra jövő lányra. A globális arányok szerint 100 születő lányra 103-107 fiú jut.

Az új szabályt megszegőket 20 ezer jüan, vagyis közel fél millió forint pénzbüntetéssel sújtják. Kína amúgy már eddig is tiltotta az abortuszt azután, hogy az orvosok megállapították a magzat nemét, kivéve, ha azt egészségügyi szempontok indokolják. A kínai kormány azonban elismeri, hogy az erőfeszítések ellenére, széles körben elterjedt a szelektív abortusz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Hízásra hajlamosak a kínaiak

Egyre nagyobb gondot okoz Kínában a kövérség a British Medical Journal című szaklapban megjelent tanulmány szerint. A kínaiak ráadásul genetikai adottságaik miatt sokkal hajlamosabbak az elhízásra, mint az európai emberek.

hvg.hu Tech

Abortusztablettával a rák ellen

Amerikai szakértők szerint az abortusztablettaként ismert terhességmegszakító gyógyszer egyik vegyületét hatékonyan tudnák használni a mell-, illetve a méhnyakrák elleni küzdelemben.

MTI Világ

A brit nők fele az abortusz-szigorítás mellett van

A brit nők csaknem fele az abortusz törvényi szigorítását pártolná - ez derült ki a The Observer felméréséből, amely szerint a szigorítást szorgalmazók jelentős része a teljes tilalomra voksol.

Melléklet

Kínai és indiai gazdasági száguldás

Kína a világ negyedik legnagyobb gazdaságává vált az idén, sőt egyes számítások szerint rövidesen megelőzheti a még harmadik Németországot is. A kínai gazdaság 2006-ban ismét 10 százalék körüli ütemben nőtt, hiába fogadkozott Peking, hogy a túlfűtöttség elkerülésére visszafogja a tempót. Nem törte meg a lendületet - és a kereskedelmi többletet sem mérsékelte -, hogy az USA nyomására, ha óvatosan is, de hagyta felértékelődni valutáját, a jüant. A lendületes export nyomán valutatartaléka az év végére meghaladta az ezermilliárd dollárt, és e tekintetben világelsővé vált, megelőzve Japánt. A kínai gazdaságpolitikusok ezt látva az import növelését és a belső kereslet ösztönzését javasolták.

MTI Választás 2006

Az SZDSZ az abortuszról érdeklődik Mikolánál

Kérdéseket tesz fel az abortusszal kapcsolatban Mikola Istvánnak, a Fidesz miniszterelnök-helyettes jelöltjének az SZDSZ ügyvivője. Sándor Klára azt tudakolja a volt egészségügyi minisztertől, hogy "gyorsan változó véleményei közül, most éppen melyik a hivatalos".