szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cukorbetegség és a túlzott táplálékfelvétel elleni harcban egyaránt alkalmazható az a hatóanyag (Boc5), amelyet kínai kutatóknak sikerült nemrégiben felfedezniük - olvasható egy biotechnológiai kutatóintézet (Genecore Biotechnologies) honlapján.

A kínai nemzeti gyógyszerfejlesztési intézet, és a shanghai-i tudományos akadémia kutatói által felfedezett hatóanyag önmagában egyelőre nem ígéri egy hatékony gyógyszer lehetőségét, azonban ehhez hasonló szerekkel, például belső elválasztású hormonokhoz hasonló hatást kifejtő anyagokkal (azaz inkretin-mimetikumokkal) kombinálva valószínűleg alkalmazni lehet.
 
Az inkretin-mimetikumok a bélben található egyik fehérje, a glukagon-szerű GLP-1 tulajdonságaival rendelkeznek. Az előnyös jellemzőit felhasználó első ilyen gyógyszer a Byetta, nemrégiben fogadták el az Egyesült Államokban, egy második (a liraglutide hatóanyagú) szer klinikai vizsgálata még folyamatban van. Az említettek segítségével nemcsak a vércukorszint normalizálása és a fogyás érhető el, hanem még az is elképzelhető, hogy új, inzulint termelő sejtek is kialakulhatnak. Az egyetlen gond ezekkel a molekulákkal az, hogy túlságosan nagyok a szájon át való adagolásra, ezért ezeket csakis vénásan lehet bejuttatni a szervezetbe. Ezzel szemben a Boc5 elég kicsi ahhoz, hogy tablettaformát lehessen készíteni belőle.
 
A dr. Ming-Vej Wang vezetésével dolgozó kutatók közel 50 ezer olyan molekulát vizsgáltak meg, melyek a GLP-1-hez hasonló hatásokkal rendelkeznek, míg eljutottak ehhez a molekulához. Az új szert olyan, mesterségesen módosított egereken vizsgálták, amelyek állandóan túl sokat esznek és emiatt alakul ki bennük az elhízás mellett a cukorbetegség. Ezen állatokban - a Boc5 segítségével - sikerült elérni a normális vércukorszintet, illetve azt is, hogy kevesebb táplálékot fogyasszanak. A GLP-1 hatásának kiiktatásakor a Boc5 hatása is megszűnt.
 
Dr. Vang az eddigi eredmények alapján úgy véli, talán sikerült egy olyan gyógyszer létrehozásához megtalálni a kulcsfontosságú összetevőt, amely a cukorbetegség mellett fogyasztó hatású is, azonban az emberi (humán) felhasználáshoz még további kutatásokra van szükség -  olvasható a biotechnológiai kutatók honlapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Idegkárosodás a cukorbaj igazi oka

A cukorbajjal járó idegrendszeri károsodás a betegségnek oka, nem pedig következménye - mutatták ki kanadai kutatók kísérletek útján. Elképzelhető, hogy a cukorbajos embereket új, hatékonyabb gyógymóddal lehet majd kezelni.

hvg.hu Plázs

Alváshiány: magas vércukorszint

Legújabb kutatások szerint az alváshiány miatt nehezebben kontrollálható a vércukorszint alacsonyan tartása az afro-amerikaiak között. Hasonló összefüggések a más etnikai csoportoknál is megfigyelhetőek voltak – írta a Reuters.

hvg.hu Plázs

Neonfényben kiderül, ki a cukorbeteg

Egy hollandiai cég olyan berendezést fejlesztett ki, amely képes lehet a diabétesz megállapítására, úgy, hogy csupán egy neonfénnyel világítják át a betegek könyökét – írja a Newstarget.com.

hvg.hu Tech

Jön az inzulintabletta cukorbetegeknek

Egy bizonyos rákfajta páncéljában talált vegyi anyag segítségével tajvani tudósok rövidesen elkészülhetnek az inzulininjekciókat helyettesítő pirulákkal. Jelenleg hazánkban körülbelül minden tizedik embert érint a betegség.

hvg.hu Plázs

Együtt jár a szívbetegséggel a cukorbaj

A diabétesz gyakori megbetegedés az idősebb, szívproblémákkal küzdő személyeknél, valamint a legjelentősebb független rizikófaktora a halál bekövetkeztének ezeknél az egyéneknél – írja a Newsmax.com.