szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orrdugulás, orrfolyás, orrviszketés, tüsszögés, amelyhez könnyezés és szemviszketés is társulhat. Az egyik leggyakoribb krónikus betegség, az allergiás rhinitis (szénanátha) tünetei ezek. Megnéztük, hogyan vehetjük fel a harcot e kellemetlen betegséggel szemben.

Az allergiás rhinitis (más néven szénanátha) a légutak allergének (pollenek, házipor-atka, gombaspórák) jelenlétében kialakuló gyulladásos reakciója. Egyike a leggyakoribb krónikus betegségnek, Európában a becslések szerint 60 millió embert érint, döntő többségüknél (77 százalék) pedig még a diagnózist sem állapították meg. Banális betegségnek számít, de a beteg életminőségét igen kellemetlenül befolyásolja. Az állandó orrdugulás fejfájást, alvászavart, ezáltal a koncentráló képesség csökkenését okozza, rontja a munkahelyi és iskolai teljesítményt, míg a gyakori tüszszögés és orrviszketés a beteg szociális érintkezését gátolja.

Amikor ellenség a természet. Van rá megoldás
© sxc.hu
A betegségnek két típusa ismert, a perenniális (egész éven át tartó) allergiás rhinitist az év bármely szakában jelen lévő allergének (néha beltéri allergéneknek is nevezik ezeket) váltják ki, ilyen például a házipor atka, a penész vagy az állati korpa (állatokról lehámló elhalt bőr, a szőrrel együtt). A szezonális szénanáthát kültéri allergének váltják ki, elsősorban fűfélék, fák és gyomok pollenjei, és leginkább a tavaszi-nyári hónapokban fordul elő. Esetükben a szemtünetek több panaszt, kellemetlenséget okoznak.

A szénanátha a fiatalabb életkori csoportokban gyakoribb. Első alkalommal rendszerint gyermek-, serdülő vagy fiatal felnőttkorban jelentkezik (a betegek 80 százalékánál a tünetek 20 éves korra kialakulnak), de bármilyen életkorban kialakulhat a túlzott érzékenység.

A kezelés első lépése a teljes és pontos diagnosztizálás. A reakciót kiváltó tényezők (az allergének, triggerek- tünetkiváltó tényezők) kiderítésében segít a bőrpróba. Minden kezelési stratégia kiindulópontja az allergének lehető legoptimálisabb elkerülése. Az orvos tanácsokat ad, hogyan lehet a legjobban elkerülni a tartós kontaktust ezekkel a triggerekkel, amilyen a házipor-atka vagy a pollenek. Az allergének elkerülésén túl számos gyógyszer alkalmazható az állapot kezeléséhez. A betegség kézbentartásához használhatók a teljes szervezetben eloszló gyógyszerek (szisztémás terápia) és olyanok is, amelyeket közvetlenül a légutakba, orrba juttatunk (helyi terápia).

A becslések szerint az allergiás rhinitisben szenvedők közel felének tünetei közepesen súlyosak vagy súlyosak, ami feltétlen gyógyszeres kezelést igényel. Több gyógyszercsoport is segíthet a betegeken. Az antihisztamin típusú gyógyszereket évek óta alkalmazzák a szem- és az orrviszketés, a tüsszögés és az orrfolyás kezelésére, elsősorban az egész évben jelentkező tünetek enyhítésére. Számos tünetet enyhítenek azáltal, hogy gátolják a hisztamin (az allergiás rohamok alatt hirtelen és nagy mennyiségben szabadul fel a hisztamin, és közvetítő anyagként játszik szerepet a kóros megnyilvánulások kialakulásában) hatását az orr és szem szöveteiben. Tabletta és szirup formájában egyaránt beszerezhetők, nem árt azonban tudni, hogy csak részben csillapítják az orrdugulást.

Szakemberek szerint leghatékonyabban az intranazális kortikoszteroidok kezelik a szénanáthát. A helyi alkalmazás biztosítja, hogy a megfelelő adag kizárólag a gyulladás helyére jusson, ami azt jelenti, hogy a gyógyszer gyorsan kifejti hatását és kisebb valószínűséggel okoz szisztémás mellékhatásokat, mint a szájon át alkalmazott (orális) szteroidok. Egy másik gyógyszercsoport, a vazokonstriktorokat rendszerint orrcsepp vagy -spray formájában alkalmazzák. Hatásuk, hogy összehúzzák az orr belső szöveteit vérrel ellátó apró ereket. Ez a vérátáramlás csökkenéséhez és a gyulladt szövetek összehúzódásához vezet. Használatuk azonnal megszünteti az orrdugulást, de a tünet csak átmenetileg oldódik. Szintén az orrfolyás (az orr fokozott váladékozásának) kezelésére szolgálnak a helyileg alkalmazható antikolinerg szerek. Bár az orrfolyást megállítják, nem befolyásolják a viszketést és a tüsszögést, továbbá nem csillapítják a szövetek duzzadását és az orrdugulást sem.  

Hamrosan pedig itthon is kapható egy új gyógyszer, amely az allergiás orr- és szemtünetek esetében egyaránt erőteljes javulást eredményez. A naponta egyszer alkalmazandó orrspray klinikai vizsgálata során kimutatták, hogy mind a orrot, mind az szemet érintő allergiás tüneteket tartósan csillapítja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Pollenindex indul allergiásoknak

A pollen-előrejelző rendszer legújabb, itthon egyedülálló fejlesztése a pollenindex, amely mutatószámként figyelmezteti az allergiásokat a veszélyre. Az index magában foglalja az összes, levegőben mért pollenhatást.

MTI Plázs

Télen is támad a szénanátha

A szénanátha tünetei, mint a rohamokban jelentkező tüsszögés, vizes orrfolyás, könnyezés, szemviszketés nem csak a magas pollenkoncentrációt mutató hónapokban nehezíti meg a betegek életét. A lakáson belüli allergének egész éven át tartó irritációt is okozhatnak, de nem kell ezt tétlenül elviselni.

Kovács Andrea - Kulcsár Hajnal Plázs

Allergia: mennyibe kerül a betegnek az OEP takarékossága?

Radikális változáson esett át a gyógyszertámogatási rendszer ez év elején. Ennek következményeként több kedvelt allergia-, illetve asztmagyógyszer is kikerült a támogatott készítmények köréből. A gyógyszerkassza mindenképpen jól jár, 70 milliárdot takarít meg a döntéssel. De többe kerül-e ez a betegeknek?

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Allergia: mennyiért gyógyulhatunk meg?

Az allergia ma az egyik leginkább elharapódzó betegség: itthon több mint kétmillió ember szenved a tüneteitől. A hajlam örökölhető, de sok függ attól is, milyen a környezetünk, hogyan táplálkozunk, mozgunk-e eleget. Hogyan előzhető meg a baj, milyen terápiákkal, és mennyiért gyógyulhatunk?

MTI Plázs

Lelki problémák is okozzák az allergiát

Az allergiás megbetegedések hátterében nagyon gyakran pszichés problémák állnak - hangzott el a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati Klinikáján rendezett Allergianapon, szombaton.