szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Indulás előtt nézegettem a repülőjegyem, vajon miért szeptember végén utazunk...

Szby

Indulás előtt nézegettem a repülőjegyem, vajon miért szeptember végén utazunk az Oktoberfest-re? 1810-ben az első alkalommal valóban október 12. és 17. között rendezték a sörivók ünnepét Ludwig bajor koronaherceg és Therese von Sachsen-Hildburghausen hercegnő esküvőjének alkalmából, de a bajor időjárásra tekintettel később átkerült szeptember végére. Végül is nincs is ezzel semmi probléma, csak legyen elég jó idő ahhoz, hogy jól essen az embernek a több liter hideg sör.

Egy kellemes utazás után a sörünnep első „jeleivel” a repülőtérről a város felé tartva szembesültem, amikor a külvárosi részen több német fiatal Lederhose-ban –a bajor népviseletben– szállt fel az S-bahn-ra, és mire a városközponthoz értünk az emberek fele hasonló viseletben volt. Bevallom most először jártam az Oktoberfest-en, és egészen más elképzeléseim voltak róla. Azt gondoltam lesz néhány sörsátor, néhány utcai árus, és tömeg. Ezzel ellentétben óriási forgatagban találtam magam, komplett vidámparkkal, több tucat étkezdével, pálinka standdal, sör- és ajándékárussal minden sarkon. És ekkor még a sörözős „sátrakat” nem is láttam. Ugyanis itt minden neves és kevésbé neves bajor sörfőzde képviseli magát egy, de inkább két sátorral, sátranként 8-10 ezer ülőhellyel, grill konyhával, kerthelységgel és minden este más zenekarral. Így már könnyen hihető lett számomra, hogy a helyszínen található 14 sátorba összesen 6 millió vendéget várnak a fesztivál 16 napja alatt. (München állandó lakossága kb. 1,5 millió fő.)

Szby

A forgatagban 15-20 perc alatt jutottunk el a „saját” sátrunkig, amely a „Die Wiesn” (ahogy a helyiek a fesztivált nevezik) talán legfontosabb helyszíne, a Schottenhamel család sörfőzdéjének képviselete, hiszen minden évben itt verik csapra az Oktoberfest első hordóját. Szerencsére vendéglátóink foglaltak számunkra asztalt, különben nem tudtunk volna leülni, akkora volt a tömeg. Ülőhelyet előre általában novembertől lehet foglalni, de nyár elején már nem tudnak asztalt biztosítani. Annak, aki helyfoglalás nélkül érkezik, délután háromig van esélye szabad ülőhelyre lelnie a sátor belsejében, de a kerthelységben kis szerencsével egész este találhatóak éppen megüresedő asztalok.

Persze az élmény akkor az igazi, ha egy sátor belsejében tölthetjük az estét, hiszen így nem csak a kifejezetten a fesztiválra főzött sört kóstolhatjuk meg, de a Wiesn igazi hangulatát is átélhetjük: A pincérek föl-alá rohangálnak a kezükben 10 Maas-t (literes korsó) tartva, a zenekar a sátor közepén lévő emelvényen játszik német sördalokat és populáris számokat az ABBA-tól Robie Williams-en át egészen a Queen-ig, és természetesen 10000 társunkkal együtt énekeljük az ismert, és kevésbé ismert dalokat, akár egy nagyobb koncerten.

Szerencsére az árak sem elrettentőek, egy Maas ára idén egységesen 8,30 €, az egész fesztivál területén, az ételek árai már sátranként változnak, de általában mindenhol  8 és 20 € közötti összeg kifizetéséért kóstolhatjuk meg a helyben sütött grill csirkét, sertéshúst, vagy éppen sajt-tálat. Emellett a sátorban körbejáró árusoktól megvásárolhatjuk a sörfőzde és az Oktoberfest hivatalos ajándékait, dalos könyvet, mézeskalács-szívet, esetleg sörkorcsolyának uborkát, vagy jégcsapretket.

Akik kedvet kaptak a sörivók ünnepének meglátogatására, még október 5-ig érdemes München felé elindulniuk, de akinek már idén nem fér bele az idejébe, jegyezzék fel, hogy jövőre szeptember 19. és október 4. között várja az érdeklődőket az Oktoberfest. Addig is érdemes a legnépszerűbb német sördalt gyakorolni akár egy korsó magyar sör mellett is:

"Ein Prosit, Ein Prosit, der Gemütlichkeit
Ein Prosit, Ein Prosit, der Gemütlichkeit
Eins, zwei, g'suffa!"

Az Oktoberfest-en készült fotókat itt nézheti meg, kattintson!

Tekintse meg a helyszínen készült videónkat!


-Szby-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!