szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ember egészségi állapota 53 százalékban attól függ, milyen a táplálkozása, súlya, sportol-e és hogyan kezeli a stresszt - állítják amerikai kutatók. Márpedig Magyarországon 2050-re a népesség fele 50 éven felüli lesz, és különösen fontossá válik számára az élet minősége - írja új könyvében Marton István, aki eddigi munkáiban egészen más témákkal foglalkozott, nevezetesen a terhességgel és a szüléssel. Korkontroll című új kötetét csütörtökön mutatta be a HVG Kiadó.

A healthy ageing, az egészséges korosodás a szerzőt elsősorban orvosként, de szakmai diplomataként is foglalkoztatja. Marton István, a MÁV Kórház szülészeti osztályának volt vezetője ma az Európa Parlamentben tudományos tanácsadóként tevékenykedik és a Magyar Healthy Ageing Tudományos Társaság elnöke.
 
Mint megjegyezte, az ember a születése pillanatától öregszik, csak éppen 40 éves koráig nem nagyon foglalkozik a témával. Pedig legkésőbb ekkor kell(ene) elkezdeni mozogni, helyesen táplálkozni és főleg pozitívan nézni az életet, ami segít leküzdeni a stresszt.
 
Czeizel Endre a genetikus szemszögéből elemezve a folyamatot megjegyezte, hogy az ember 120 évre van beprogramozva - ennél tovább nem nagyon élnek emberek. Évezredekig 30 év volt az átlagéletkor, majd a 19. században 40, de az orvostudomány és a higiénia fejlődésével ez a 20. században óriásit fejlődött.
 
Frank Júlia, több tucatnyi szakácskönyv szerzője, a könyv táplálkozási témáinak szakértője megjegyezte, hogy ő nem hisz végletes diétákban, viszont tisztában van a táplálkozási divatok és fogyókúrák gazdasági hátterével - ezeknél a legtöbb esetben egy-egy gazdasági érdekcsoport profitéhségéről van szó. A legfontosabb a mértékletesség.
 
Monspart Sarolta a mozgáson, a sportoláson túl arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyugdíjas korúak számára életmentő a társaság, az aktivitás, annak tudata, hogy fontosak mások - és egymás számára - ezek az emberek, és nem csupán az unokaőrzés az egyetlen feladatuk. Kriston Andrea, az intimtorna feltalálója a testtudatosság, testreform és a szexualitás kérdéseit taglalja az egyik fejezetben.
 
A HVG Kiadó által gondozott könyv szerzője szerint már negyvenesként tudatosan kell kialakítani életmódunkat "egészségünk, aktivitásunk és legféltettebb kincsünk, az értelmes élet felett érzett örömünk megőrzése érdekében".
 
A kötet "a közélet szereplői számára üzenetértékű: Magyarországon az egyre inkább elöregedő lakosság rossz egészségi állapota miatt a hatalom képviselőinek a döntéseknél figyelembe kell venni e helyzet gazdasági, politikai és kulturális következményeit." - Vizi E. Szilveszter akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke a könyv hátoldalán így kommentálja az abban leírtak fontosságát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Milyen betegségekre hajlamosít az ülő életmód?

Az ülő életmódot folytatóknál hatszor nagyobb valószínűséggel alakul ki szívbetegség a későbbiekben, mint az ugyanolyan korú sokat mozgó társaikban. A szívbetegségeket előrejelző tünetek, amelyek együttesét metabolikus szindrómának (anyagcserezavarnak) nevezzük, akár már tizenéves korban megjelenhetnek.

Plázs

Életmódváltás: plusz tizennégy év?

A Cambridge-i Egyetem kutatói 1993 és 2006 között húszezer főre kiterjedő vizsgálat során elemezték, hogyan befolyásolják az életkilátásokat, ha az egyén mértékkel fogyaszt alkoholt, elegendő zöldség és gyümölcs szerepel az étrendjében, fizikai tevékenységet folytat, s nem dohányzik - írja a BBC News.