szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a szívbetegségek, a dohányzás, a tüdőgyulladás megelőzi a háztartási baleseteket, a középmezőnyhöz tartozó otthoni sérülések így is – átlagosan – 95 nappal rövidíthetik meg az emberek életét. Magyarországon legalább évi negyedmillió otthoni baleset történik, de ha az uniós számokat nézzük, ott is meglehetősen szomorú a kép: egy év alatt közel húszmillió otthoni sérültet látnak el az orvosok.

"A kézsérülések a leggyakoribb otthoni balesetek: ezek általában egyszerű vágott vagy metszett sebek, de előfordulhat, hogy a húsvágó bárddal, vagy a spékelésre használt eszközökkel okozunk magunknak sérülést" – mondja Kökény Zoltán traumatológus.

Zacher Gábor toxikológus szerint még mindig heti gyakorisággal fordulnak elő olyan esetek, mikor a reklámokon megedződött háziasszony mindenféle tisztítószert összeönt, hogy megalkossa saját, tökéletes vegyszerét. „Ennek aztán sokszor az a következménye, hogy igen veszélyes klórgáz szabadul fel, melyet, ha belélegez a kísérletező, a légutak nyálkahártyáján sósavvá alakul és légzési elégtelenséget okoz. Azonnali kórházi ellátásra van szükség ilyenkor: ne töprengjünk, hívjuk azonnal mentőt.

A teljes cikket a HVG Online új egészségportálján olvashatja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Életet menthetnénk, mégsem tesszük?

Minden tizedik bajba jutott részesül megfelelő elsősegélyben a mentők kiérkezése előtt - nem túl biztató adat. Bármikor adódhat olyan helyzet, amikor beavatkozásunk életet menthet. Az elsősegélynyújtás hazai helyzetéről, a magukat makacsul tartó tévhitekről kérdeztük a szakembereket.